Українське військо-політичне керівництво веде переговори з західними партнерами щодо отримання сучасних винищувачів. Однак, крім літаків F-16, підсилити повітряні сили оборони можуть й інші види зброї.

Про це 24 Каналу розповів військовий експерт Павло Нарожний. Він переконаний, що зараз мовиться про розширення та поглиблення співпраці між Україною та її союзниками в сфері військової допомоги.

Західні лідери заявляють про підготовку українських пілотів до управління сучасними винищувачами. Нарожний припустив, що це може свідчити про тренування на літаках F-16.

Ніяких сумнівів у країнах заходу немає, що Україна переможе. Ми так чи інакше отримаємо сучасні літаки, бо навіть коли відкинемо росіян до кордонів 1991 року, вони не зупиняться та Україна постійно буде цим східним бар’єром від здичавілих росіян,

– додав експерт.

Нарожний переконаний, що Захід буде допомагати в Україні стримувати російського агресора навіть після війни. Невідомо, коли Україна зможе отримати F-16, однак наші Повітряні сили можуть отримати іншу сучасну зброю. Мовиться, наприклад, про ракети “повітря – повітря”.

Це ті ракети, якими стріляють з F-16, ми зможемо стріляти ними з МіГ-29 або, скажімо, з Су-25,

– зауважив військовий експерт.

Він додав, що, крім таких ракет, Україна може отримати крилаті далекобійні ракети, це можуть бути й протирадарні ракети. Також на літаках можуть бути встановлені сучасні радари далекої розвідки, яких зараз в Україні немає.

“Тобто ми будемо підіймати десь над Івано-Франківською областю літак, а він буде бачити все до лінії фронту, умовно кажучи, навіть до Москви: що та де злітає, в усіх подробицях будемо бачити. Це абсолютно реалістичний сценарій”, – наголосив експерт.

Також нагадаємо, що Прем’єр-міністерка Фінляндії Санна Марін заявила, що її країна не виключає передачу Україні винищувачів Hornet. Але згодом керівництво Фінляндії спростувало цю інформацію.

Українцям не варто через такі заяви сумувати чи зневірюватися у союзниках. Таку думку висловив Іван Ступак – колишній співробітник СБУ, експерт Українського інституту майбутнього.

Він переконаний, що це ще не остаточне рішення Фінляндії щодо надання літаків Києву.

“Все обов’язково буде. Можливо, не зараз чи не у найближчі кілька місяців. Але все буде”, – наголосив Ступак.

Колишній співробітник СБУ зазначив, що якби надання авіації була табуйованою темою, західні партнери одразу дали б Києву це зрозуміти.

Якби про можливість надання авіації взагалі не йшлося, то розмов ніяких і не було б. Один раз би це питання поставили, нам би жорстко сказали “Ні”, і на цьому б усе закінчилося,

– сказав Ступак.

А так багато західних країн розмірковують над можливістю допомогти Україні авіацією, зважують різні варіанти.

Ступак вважає, що якщо Україні зараз нададуть літаки, то це спочатку будуть винищувачі радянського зразка.

Щодо сучасніших літаків на кшталт F-16, то ми їх отримаємо, але вже після війни. Це має робитися у спокійному, а не в авральному режимі,

– сказав ексспівробітник СБУ.

Він додав, що зараз нам не доведеться вирішувати, де сховати західну авіацію та ракети. Адже росіяни особливо прицільно намагатимуться вразити західні літаки.

Проєкт військових аеродромів у горах

Експерт Українського інституту майбутнього зазначив, що після завершення війни в Україні має бути реалізований масштабний проєкт будівництва військових аеродромів для західної авіації.

Можливо, ці аеродроми навіть будуть розміщені десь у гірських регіонах під землею, максимально убезпечені від потенційних ракетних атак з боку Росії,

– сказав Ступак.

Він додав, що саме за такою схемою зберігає свої бойові літаки Іран, розміщуючи авіацію на підземних авіабазах. За словами Ступака, щось подібне варто втілити й в Україні.