Китай підтримав вихід ЗСУ на кордони 1991 року та повне звільнення України від окупаційних військ.
Представник Китаю в ЄС Фу Цун не бачить причин, через які КНР не підтримає мети України щодо відновлення своєї територіальної цілісності у межах 1991 року, у тому числі повернення анексованого Криму та Донбасу. Про це він заявив в інтерв’ю Al Jazeera.
“Ми поважаємо територіальну цілісність усіх країн. Це історичні питання, які мають обговорюватися і вирішуватись Росією та Україною, і це те, за що ми виступаємо”, – сказав дипломат.
Посол Фу зазначив, що офіційний Пекін виступає за припинення бойових дій та підтримує проведення мирних переговорів.
Офіційні китайські представники вважають за краще не робити такі сміливі та однозначні заяви щодо війни РФ проти України, Фу Цун – виняток із цього правила.
Раніше, ЗМІ писали, що влада Китаю стала каталізатором війни РФ проти України.
Пекін міг переслідувати кілька цілей, у тому числі дестабілізувати західну економіку та остаточно ослабити режим Путіна. Крім цього, військові аналітики отримали чудову нагоду вивчити можливості армії Росії та стежити за професіоналізмом України та РФ.
А після заколоту Євгена Пригожина КНР не поспішала коментувати смуту в Росії, проте пізніше назвала подію “внутрішньою справою РФ”.
Піднебесна не поспішала коментувати спробу воєнного перевороту в РФ.
Влада Китаю витримала тривалу паузу і лише через добу після того, як стало відомо, що ватажок ПВК “Вагнер” Євген Пригожин звернув свій збройний заколот, прокоментували події, що відбувалися в Росії. У зовнішньополітичному відомстві КНР назвали бунт “вагнерівців” “внутрішньою справою РФ”, а також заявили, що Пекін є для Москви “дружнім сусідом” та “стратегічним партнером”, інформує прес-служба МЗС Китаю.
У відомстві також додали, що Піднебесна “підтримує Росію у підтримці національної стабільності та досягненні розвитку”.
Як відомо, КНР майже рік зберігала нейтралітет. На початку 2023 року вони опублікували офіційний документ, в якому виклали своє бачення завершення війни в Україні.
У так званому “мирному плані”, складеному до того, як президент Китаю поговорив з Володимиром Зеленським, Пекін виступив за політичне врегулювання війни.
Наприкінці березня китайський лідер прибув до Москви, де зустрівся з Путіним. Після зустрічі він сказав, що Китай дотримується “об’єктивної і неупередженої позиції”. З президентом України Сі Цзіньпін поговорив 26 квітня.
Водночас напередодні у Китаї підтвердили підтримку Москви з боку Пекіна. Міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган у вівторок, 26 червня, заявив, що КНР планує співпрацювати з Росією, щоб протистояти “застосуванню сили і гегемонії окремих держав”.
Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.
Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України та РФ до мирного врегулювання конфлікту.
На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили “мирний план” щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення “односторонніх санкцій”. Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.
25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.
У березні Сі Цзіньпін здійснив офіційний візит в Росію, де зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.