Поки вся країна стежила за сагою із раптовим поверненням Чауса, та зараз спостерігає за підготовкою параду та рахує кількість учасників Кримської платформи, президент готується до візиту до США, чекає візиту бундесканцлера і проводить чергові ротації в уряді.
Так, близьких до екс-міністра Арсена Авакова людей поступово видавлюють з органів влади, розформовують і його суперміністерство, про що ми вже попереджали. Першою з-під контролю МВС вийде Нацгвардія. Її планують перепідпорядкувати безпосередньо президенту, вже і відповідний законопроект давно готовий, і Слуги народу його з радістю приймуть. Глава фракції СН в Раді Давид Арахамія прямо заявив, що ідея забрати Національну гвардію і ще низку структур з-під підпорядкування МВС з’явилася давно, але завжди проти був Аваков. Зараз немає Авакова, немає і перешкод. Приблизно така ж структура підпорядкування Росгвардії безпосередньо президенту в РФ.
Наступні після Нацгвардії на вихід з міністерства – державні міграційна і прикордонна служби.
А що ж новий міністр Денис Монастирський щодо цього думає? Так, власне, нічого. Адже йому дозволили кілька своїх людей у відомство привести на позиції заступників. А ось близького до Авакова заступника міністра Антона Геращенка з посади вже прибрали. Пішов у відставку і ще один член аваківської команди – керівник столичної поліції Андрій Крищенко. Бос столичної поліції – фігура нетривіальна. Хто контролює Київ, той контролює приблизно все у вітчизняних реаліях.
Причому за людьми Авакова прийшли не тільки в МВС. У відставку пішов і головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак. У Хомчака був давній конфлікт з міністром оборони Андрієм Тараном. Відносини між ними настільки погані, що вони навіть не вітаються, а спілкуються тільки на офіційних заходах. Таран оголошував Хомчаку догану, а той подавав на міністра до суду.
Ще в кінці 2020 року на Банковій були готові звільнити одночасно Хомчака і Тарана, але тоді до цього не дійшло – категорично проти відставки головнокомандуючого ЗСУ був якраз Аваков. Тепер знову ж таки немає Авакова, немає проблем.
Особливо завзято зачистка кадрів Авакова, що почалася по всій країні, проводиться в його рідній Харківській області. НАБУ вручило підозру у хабарництві голові Харківської обласної ради Артуру Товмасяну, котрий вважається креатурою екс-міністра. СБУ провела облаву на членів обласного осередку партії Національний корпус, яку теж вперто пов’язують з Аваковим. Крім того, хитається крісло і під керівником головного управління Нацполіції в Харківській області Андрієм Рубелем, поставленим на цю посаду Аваковим. Прикордонне з РФ півторамільйонне місто – це дуже важлива точка на карті країни, хто б сумнівався.
Не тільки з урядом Банковій доведеться розбиратися восени. Тим більше що опоненти влади демонструють здатність до об’єднання. Голова Верховної Ради Дмитро Разумков, який як і раніше не хоче йти в ногу з Офісом президента, не голосує на засіданнях РНБО, демонструє знаки підтримки мера Києва Віталія Кличка, у якого тривають проблеми у відносинах з ОП. Кличка на Банковій сприймають як можливого суперника на майбутніх президентських виборах. А від самостійної гри Разумкова хоча і втомилися неабияк, але змушені з нею рахуватися, зважаючи на особливу роль глави Ради.
Наприкінці липня Разумков з’явився на Українському муніципальному форумі в Одесі, організатором якого була очолювана Кличком Асоціація міст України (АМУ). Одночасно проходило спільне засідання президії Конгресу місцевих і регіональних влад при президенті і Національної ради реформ, в якому брав участь сам президент Зеленський. Спікер віддав перевагу форуму Кличка, хоча Конгрес місцевих і регіональних влад на Банковій створили саме як альтернативу Асоціації міст України.
Навряд чи можна говорити про повноцінний союз між Разумковим і Кличком, швидше про тактичний, вони попутники – це одна версія. А друга – це версія про те, що ця політпара може доповнити сильні сторони один одного і непогано зіграти на чергових виборах.
У свою чергу Голова Верховної Ради Дмитро Разумков зазначив, що не планує йти у відставку і не отримував від народних депутатів прохання видати відповідні підписні листи про зміну спікера парламенту. Про це Разумков сказав на брифінгу в Києві у п’ятницю
«Я у відставку точно не збираюся. До мене ніхто за підписними листами не звертався. Процедура є. Ви знаєте моє ставлення: закон – один для всіх, навіть для мене. Закон про Регламент буде працювати в будь-якому випадку. Якщо буде бажання у народних депутатів, це право Верховної Ради – змінити Голову ВР», – зауважив спікер.