У понеділок речник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі заявив, що Іран є співучасником війни в Ізраїлі, хоча Сполучені Штати не мають жодних розвідданих чи доказів, які вказують на пряму участь Ірану в атаках.
«Іран протягом тривалого часу підтримує ХАМАС та інші терористичні мережі в усьому регіоні, навчаннями та ресурсами. І тому в цьому відношенні, очевидно, Іран є співучасником, але з точки зору конкретних доказів щодо цього, такого роду атак, ні, у нас немає нічого» — каже Кірбі.
Додамо, Лідери 5 країн – США, Великої Британії, Франції, Німеччини та Італії оприлюднили спільну заяву стосовно підтримки Ізраїлю та його права на самооборону після атаки ХАМАС, розпочатої 7 жовтня з території Сектору Гази.
У спільному документі лідерів цих 5 країн йдеться про те, що вони будуть «підтримувати Ізраїль в його зусиллях захистити себе і свій народ від таких звірств».
Водночас політики визнали законні прагнення палестинського народу, проте наполягають: ХАМАС не представляє їх та не пропонує нічого для палестинців, «окрім ще більшого терору і кровопролиття».
Ми чітко заявляємо, що терористичні дії ХАМАС не мають жодного виправдання, жодної легітимності і повинні бути засуджені усім світом,
– мовиться у заяві.
Найближчими днями Байден, Шольц, Макрон, Сунак та Мелоні залишатимуться скоординованими, щоб забезпечити Ізраїлю можливість захистити себе і «створити умови для мирного та інтегрованого Близькосхідного регіону».
«Ми чітко заявляємо, що терористичні дії ХАМАС не мають ні виправдання, ні легітимності, і повинні бути загальнозасудженими», – додали лідери.
Окрім цього, президент США Джо Байден заявив, що допомога Армії оборони Ізраїлю вже прямує в країну.
Офіційний представник оборони США розповів, що Вашингтон зв’язується з оборонною промисловістю, щоб прискорити виконання ізраїльських замовлень.
США нарощують поставки Ізраїлю засобів протиповітряної оборони, боєприпасів та іншої допомоги в галузі безпеки.
Штати поки не уточнюють обсяг запитів Ізраїлю про допомогу у сфері безпеки. Але офіційний представник оборони США розповів, що Вашингтон зв’язується з оборонною промисловістю, щоб прискорити виконання ізраїльських замовлень, що очікують на розгляд, і розглядає власні запаси збройних сил, щоб допомогти Єрусалиму.
«Літаки вже злетіли. Ми нарощуємо підтримку Ізраїлю… Ми залишаємося в постійному контакті з нашими колегами в Ізраїлі, щоб визначити та підтримати їхні найнагальніші вимоги», — зазначив представник США на умовах анонімності.
За його словами, США в змозі продовжувати надавати підтримку як Україні, так і Ізраїлю.
Вчора сало відомо, що міністр оборони США Ллойд Остін наказав відправити авіаносець USS Gerald R. Ford, крейсер класу Ticonderoga USS Normandy та декілька есмінців до Східного Середземномор’я. Також вжито заходів для посилення ескадрилій винищувачів ВПС США F-35, F-15, F-16 і A-10 в регіоні.
За словами Остіна, рішення було ухвалено у відповідь на напади ХАМАС на Ізраїль, це має «зміцнити позиції Міністерства оборони в регіоні для посилення регіональних зусиль зі стримування».
Глава Пентагону пообіцяв, що вони швидко забезпечать Армію оборони Ізраїлю додатковим обладнанням і ресурсами, в тому числі боєприпасами. Перше з цих озброєнь відправлять в неділю, воно має прибути в найближчі дні.
Зазначимо, що Європейська комісія заявила 9 жовтня, що переглядає всі проєкти допомоги палестинцям на суму 691 мільйон євро і зупиняє всі виплати після нападу бойовиків «Хамасу» на Ізраїль.
«Масштаб терору і жорстокості проти Ізраїлю та його народу є поворотним моментом. Не може бути звичного ведення справ», – написав у соцмережі X (колишній твіттер) Олівер Варгеї, єврокомісар із питань сусідства та розширення.
Він додав, що всі нові бюджетні пропозиції щодо допомоги палестинцям також відкладені.