Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 1 березня заявив, що Україна пережила зимовий терор Росії, та розповів про п’ять поразок держави-агресора.
Про це глава МЗС написав на своїй сторінці у Facebook.
“1 березня 2023 року Путін зазнав п’ятої великої поразки з дня повномасштабного вторгнення – Україна перемогла його зимовий терор. Ми вистояли найважчу у своїй історії зиму. Нам було холодно і темно, але ми були незламні”, – написав міністр.
Він зазначив, що Україну підтримували партнери та що ЄС також переміг, оскільки “всупереч московському реготу також не замерз без російського газу”.
“Росії – одна порада: задихніться своїм газом і подавіться своїми ракетами”, – написав глава МЗС України.
Він перерахував ще чотири поразки Росії після початку її повномасштабного вторгнення в Україну.
“Перша поразка була тоді, коли ми з перших хвилин наступу не дали Путіну паралізувати нас страхом. Друга – коли ми зірвали план російського бліцкригу. Україна не впала ані за три дні, ані за сім, ані за місяць, ані за рік. І ніколи не впаде. Третьої поразки ми завдали РФ на дипломатичному фронті: світова коаліція за Україну, резолюції, ізоляція, потоки зброї, санкцій, енергетичної, фінансової та гуманітарної допомоги Україні. Четверта поразка – втрата Росією великої частини окупованих територій України внаслідок ефективних дій та контрнаступів ЗСУ і решти Сил оборони України”, – зазначив Кулеба.
Він підкреслив, що до остаточної перемоги ще важкий шлях, але “ми з вами вже знаємо, як перемагати”.
Міністерство закордонних справ продовжує роботу над розширенням міжнародної коаліції для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України та притягнення військового та політичного керівництва Російської Федерації до відповідальності.
В той же час, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав підтримати Спецтрибунал, відкриваючи спеціальний міністерський захід на полях 52-ї сесії Ради з прав людини ООН «Агресія проти України: вплив на права людини та гуманітарну ситуацію в Україні та світі».
Участь в заході взяли загалом 55 країн, зокрема на рівні міністрів закордонних справ: Бельгія, Данія, Ісландія, Коста Рика, Ліхтенштейн, Маршалові Острови, Словенія, Франція, Швеція.
Географія учасників свідчить, що відповідальність за злочини Росії є пріоритетом для всесвітньої коаліції держав, включно з країнами Глобального Півдня.
«Ми не припиняємо ні на мить роботи над створенням Спеціального трибуналу для притягнення до відповідальності політичного та військового керівництва Росії та їх поплічників за злочин агресії проти України. Всі звірства росіян є похідними від нього. Потрібно усунути причини, а не лише симптоми», – заявив міністр.
Глава МЗС України також привернув увагу до численних порушень росіянами міжнародного гуманітарного права та прав людини, воєнних злочинів, злочинів проти людяності, та геноциду, зокрема викрадення українських дітей та їх примусового усиновлення у російських сім’ях.
«Росія втілює, мабуть, наймасштабнішу в сучасній історії операцію з викрадення дітей. Конвенція про запобігання геноциду чітко визначає це як злочин геноциду. Ці діти потребують негайного захисту та повернення додому. Всі російські злочинці, які беруть участь в цій операції, мають бути притягнуті до відповідальності за участь в геноциді», — наголосив міністр.
Дмитро Кулеба також закликав держави-члени Ради з прав людини ООН продовжити мандат Міжнародної незалежної комісії ООН з розслідування порушень в Україні.
“Міжнародна незалежна комісія ООН документує докази масштабних та системних порушень Росією прав людини, воєнних злочинів, злочинів проти людяності, які будуть використані у майбутніх міжнародних судових процесах. Продовження мандату стане вагомим внеском у забезпечення справедливості”, – підкреслив він.
Глава МЗС України висловив вдячність ООН та іншим міжнародним організаціям і їхнім донорам за допомогу українцям під час повномасштабної агресії РФ проти України.
Нагадаємо, що 26 січня представники 21 держави зібралася у Празі на установче засідання Коаліції зі створення Спецтрибуналу, організоване МЗС України для напрацювання параметрів притягнення політичного та військового керівництва РФ до відповідальності за злочин агресії проти нашої держави.
22 лютого МЗС України зібрало 45 держав на захід високого рівня ООН, присвячений порушенням прав людини під час російської агресії, однією з ключових тем якого стало створення Спецтрибуналу.
За підсумками переговорів міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби в Нью-Йорку, Гватемала стала першою країною Латинської Америки, яка вирішила приєднатися до Коаліції зі створення Спецтрибуналу.