У росії заявили, що готові «повністю замінити» українське зерно на світовому ринку. У міністерстві сільського господарства рф кажуть, що можуть протягом найближчих чотирьох місяців «безоплатно» поставити найбіднішим країнам до 500 тисяч тонн зернових. Робити це будуть за участю «надійного партнера» Туреччини
«З урахуванням цьогорічного врожаю, російська федерація готова повністю замістити українське зерно і здійснювати постачання за прийнятними цінами всім зацікавленим країнам», — сказав Патрушев.
Глава мінсільгоспу рф також заявив, що зернова угода «не тільки не розв’язала проблеми країн, що потребують, а й навіть у якомусь сенсі їх посилила», оскільки судна з України нібито в основному прямували до Європи.
В ООН відреагували на вихід Росії із “зернової угоди”
Заступник речника Генсека ООН Фархан Хак заявив, що організація веде переговори із російськими офіційними особами після заяви Росії про вихід з “зернової угоди”.
“Життєво важливо, щоб усі сторони утримувалися від будь-яких дій, які можуть поставити під загрозу Чорноморську зернову ініціативу”, — додав він.
Одним із тих, хто суворо засудив дії Кремля, став президент США Джо Байден, який назвав рішення Путіна «обурливим». Його слова передає Reuters.
Очільник Білого Дому під час візиту до штату Делавер заявив журналістам, що дії росіян не мають жодних виправдань і прирікають мільйони людей на продовольчу кризу.
«Це просто обурливо. Це посилить голод у світі. Я не бачу жодних виправдань тому, що вони роблять. Було підписано відповідну угоду з ООН і цим все повинно закінчитися», — сказав Байден.
Підтримали позицію президента США і в Раді національної безпеки. Її речниця Едрієн Уотсон заявила, що такий крок Росії є застосуванням «продовольчої зброї».
«Будь-які розмови з боку Росії про зрив цього критично важливого експорту зерна є, по суті, заявою про те, що люди та сім’ї в усьому світі повинні платити більше за їжу або голодувати», — заявила Уотсон.
В адміністрації Байдена вважають, що Росія перетворює питання постачання продовольства на зброю у війні з Україною.
Про це повідомила представниця Ради національної безпеки при президентові Адрієнн Вотсон, передає російська служба ВВС.
“Росія знову намагається використати розпочату нею війну, як привід для перетворення продовольства на зброю, що прямо зачепить країни, які цього потребують, і світові ціни на їжу, і посилить уже й без того серйозну кризу в галузі продовольчої безпеки”, — заявила Вотсон.
У Великій Британії також відреагували на заяву Росії про розірвання “зернової угоди”. Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив, що “зернова ініціатива” відіграє важливу роль, тому вона повинна тривати.
“Чорноморська зернова ініціатива ООН відіграє важливу роль у забезпеченні глобальної продовольчої безпеки. Росія повинна дозволити продовольству дійти до голодуючих у світі”, — написав Клеверлі у Twitter.
Нагадаємо, 29 жовтня Російська Федерація заявила, що припиняє участь у “зерновій угоді” підписаній Україною та Росією з Туреччиною та ООН наприкінці серпня у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів та вивезення продовольства. Причина — нібито атака на кораблі Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.
Зазначимо, у пресслужбі Зеленського заявили, що очікують реакцію Туреччини та ООН на відповідні російські заяви, адже Україна з Росією не підписувала жодних прямих угод.
У липні “зернову угоду підписали міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, міністр оборони Туреччини Хулусі Акар та генсек ООН Антоніу Гутерреш. Угода має назву “Ініціатива щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів”. Таку ж угоду з Туреччиною та ООН підписала і Росія. Від турецької сторони документ підписав міністр оборони Хулусі Акар, від РФ — міністр оборони Сергій Шойгу.