Зеленський, судячи не так з самої репліки щодо від’їзду росіян до Росії, як з того, що саме цю репліку зробили центральною в усьому інтерв’ю (що має в цілому якраз доволі звичний «замирювальний» характер), нарешті починає розуміти реалії. Концепція «миру на Донбасі за будь-яку ціну», на якій він прийшов до влади з приголомшливим результатом, при зіткненні з реаліями втратила актуальність.
Соціологія вже стільки місяців поспіль фіксує різкий перепад між підтримкою Зеленського в регіонах Півдня і Сходу та підтримкою в решті областей, що це вже час визнати сталим фактом. Зеленський і «Слуги» втратили електорат Півдня і Сходу. Відповідно, публічна кампанія має переорієнтовуватись на інші регіони – отже, міняти акценти, міняти базову риторику, міняти оцінки.
На цьому тлі стають зрозумілішими теперішні спроби зачистки радикалів. При тому за чисто кримінальні діяння, ніякої політики, ніякого соціального протесту. Зекоманда планує бодай частково «взяти під контроль вулицю» – не допустити перехоплення публічної ініціативи кимось іншим, тим більше «народними месниками».
Крок логічний і своєчасний. Майже половина виборців схвалюють проведення дострокових парламентських виборів. І лише трохи менше схвалюють проведення дострокових президентських виборів. Тут дійсно важливо втримати контроль і ініціативу у власних руках. При тому, що обставини цьому геть не сприяють. Це і про тарифи, і про Байдена, і про продаж землі…
Крім того, такий різкий перехід Зеленського до радикальніших заяв цілком може виконувати ще одну задачу: в будь-який спосіб зняти з президента відповідальність за передвиборчі заяви 2019-го року.
На сьогодні вже остаточно очевидна безперспективність позиції адепта примирення і дружби з агресором. Це, серед іншого, елементарно економічно невигідно Україні, навіть якщо не зачіпати військовий, політичний, дипломатичний моменти. І отакий економічний підхід, ймовірно, Зеленському врешті зрозумілий.
Висновок: в нас на очах відбувається зміна електорального і ідеологічного позиціонування президента. Отже, ймовірність масштабних політичних подій – тобто, дострокових виборів – дійсно значна.
“Реакція Росії мене радує, заява президента Зеленського потрапила в такий благодатний грунт. Дійсно, якщо ти людина, яка проживає на території вільної, незалежної, демократичної держави, ти маєш право вибору — жити там, де тобі до душі. Заява Зеленського жодним чином не дисонує з прагненням українців жити в мирній, вільній, демократичній державі”, – зазначив Селезньов.
Журналіст очікує посилення російсько-українського конфлікту на Донбасі або провокацій на південному напрямку після слів Зеленського. Росія не бачить Україну у якості суверенної і незалежної держави.
“Я думаю, що (реальна військова) конфронтація буде. Вона вже почалася. І пов’язана вона в першу чергу з тими наративами, які постійно просуває Росія про те, що Україна як самостійна держава не має права на існування. У цьому контексті я очікую досить серйозне загострення на сході нашої країни. Так само ми можемо очікувати провокації і на південних просторах нашої країни. Не забуваємо, що досить непроста ситуація на північних кордонах, уздовж кордону з Білоруссю”, – підкреслив Владислав Селезньов.
Нагадаємо, колишній заступник секретаря РНБО, генерал ЗСУ Сергій Кривонос раніше заявив, що загострення російсько-українського конфлікту можливе вже у вересні. На його думку, Україна не буде готова реагувати на таку ситуацію.
Як відомо, Президент Володимир Зеленський у новому інтерв’ю сказав, що Донбас рано чи пізно повернеться до складу України, а без української держави в регіоні неможлива цивілізація.
Зеленський акцентував увагу на тому, що якщо люди на окупованих районах Донецької та Луганської областей “люблять Росію” і вважають себе “росіянами”, то їм краще виїхати на територію РФ.