"Чорний вівторок" – так в Російській Федерації охрестили 16 грудня, коли в ході торгів на Московській біржі долар досяг 80,1 рубля, а євро – 100,74 рубля.
Український валютний ринок також переживає не найкращі часи.
Але природа девальвації гривні і рубля кардинально відрізняється.
На російську валюту тисне реакція інвесторів на секторальні санкції щодо РФ через агресії проти України. На українську – різке зниження експортної виручки, падіння рівня золотовалютних резервів, проблеми НАК "Нафтогаз України" і загальні негативні очікування.
Після тимчасового затишшя гривня знову пустилася в девальвацію – в обмінниках і на сайтах, де відбуваються угоди з купівлі-продажу іноземної валюти, долар вже коштує 20-23 грн, а деякі продавці пропонують купити американську валюту і за 25-29 грн / дол.
У той же час НБУ відрапортував про те, що на міжбанку середньозважений курс долара – 15,77 грн. Цей курс не відображає ринкових реалій.
Банкіри говорять, що Нацбанк уже давно веде практику щоденного оголошення індикативного курсу, за яким він пропонує банкам торгувати валютою на міжбанківському валютному ринку. Як правило, цей курс далекий від ринкового. У казначействах великих банків зізналися, що між собою банки 16 грудня торгували доларами за курсом 19,2-19,4 грн / дол.
Однак "торгували" – це, скоріше, відноситься до одиничних угодах. Адже продавати валюту банки не готові. По-перше, у них її дуже мало. Через просідання експорту в країну заходить набагато менше валютної виручки. За 10 місяців 2014 обсяг експорту товарів скоротився до $ 46170 млн – на 9,4% в порівнянні з аналогічним періодом 2013 року.
По-друге, експортери і самі раді не заводити в Україну долари і євро, а притримати виручку на своїх рахунках в іноземних банках. Що робити імпортерам, охочим купити валюту? Чекати, коли клієнти його банку будуть готові продавати.
"На міжбанківському ринку пропозиція валюти відсутній, і банки закривають заявки за рахунок продажів клієнтів усередині банку", – говорить Ігор Якобчук, директор департаменту казначейства "Піреус Банку".
Допомогти вирішити проблему дефіциту іноземної валюти міг би Нацбанк, якби не одне "але". Регулятор зараз не може підтримати валютний ринок мільйонними інтервенціями, адже у нього для цього немає ресурсів. Золотовалютні резерви НБУ стрімко скорочуються.
Ще на початку листопада вони становили $ 12,6 млрд, а на початку грудня – вже 9,9 млрд. У падінні рівня резервів винен НАК "Нафтогаз України", який розраховується за куплений в Росії газ засобами міжнародних резервів. За жовтень-листопад через єврооблігацій НАК і платежів на користь "Газпрому" з резервів НБУ "спливло" $ 4,35 млрд дол.
Тисне на гривню і загальний настрій в країні – населення продовжує вилучати гроші з банків, всюди панують песимістичні очікування. Їх підсилює війна на Сході.
"Ключовим фактором, що робить тиск на гривню, залишаються високі девальваційні очікування. Їм схильні все: і населення, і бізнес. Заяви міністра економіки про те, що країна перебуває в переддефолтному стані, чутки про закладається в бюджет 2015-го курсу понад 20 грн за долар, повідомлення про прийдешнє зростання тарифів на електроенергію і тепло не додають оптимізму населенню. Люди не вірять ані гривні, ані банківській системі, – пояснює Василь Невмержицький, радник голови правління "Євробанку".
За його словами, крім іншого, в кінці року закриваються багато імпортні контракти, які вимагають оплати. Це також посилює попит на валюту. А в той же час, її приток в країну обмежений.
По суті, стабілізувати курс – хоча б повернути його до позначки 16 грн – може лише сукупність факторів. Серед них чіткі кроки НБУ з регулювання валютного ринку та проведення інтервенцій, примус експортерів продавати валютну виручку, надходження нових траншів зовнішніх позик – від Євросоюзу і МВФ, а також – вихід НАК "Нафтогаз України" з "глибокого дефіциту". Крім того, важливим стабілізуючим фактором стала б реальна деескалація конфлікту на сході України.
Поки цього немає, штормити валютний ринок буде дуже часто.
"У гривні в середньостроковій перспективі дуже непогані шанси стабілізуватися і навіть зміцнитися. Допомога донорів, реформи, якщо, звичайно, вони будуть запущені найближчим часом, і закінчення конфлікту на Сході повинні виявитися досить потужним ліками для гривні. Але в найближчі тижні я не бачу передумов для зміцнення гривні. До кінця року ситуація залишатиметься складною ", – прогнозує Василь Невмержицький.
за матеріалами: Антикор