Нещодавні рейтинги партій показують, що до пропрезидентської “Слуги народу” все активніше підбираються конкуренти – згідно з опитуванням КМІС, проголосувати за партію Зеленського зараз готові трохи більше 20% виборців.

У свою чергу, активні виміри рейтингів разом із різними чутками дають зрозуміти, що в Україні фактично почалася негласна підготовка до можливих дострокових парламентських виборів. Причому, судячи із заяв, для пропрезидентського монобільшості це теж не стало несподіванкою.

Главред розбирався, на тлі чого не вщухають чутки про нові вибори і чи варто їх очікувати вже цього року.

Ось уже кілька місяців в українському політикумі не вщухають чутки про можливі дострокові вибори, причому як президентські, так і парламентські. За словами екс-нардепа Борислава Берези, нова політична гонка може стартувати одразу після того, як в Україні вкотре підвищать тарифи.

“Після чергового підняття цін на газ для населення і зростання комунальних тарифів, а також цілої низки подій пізньої осені і взимку цього року рейтинг Зеленського буде інтенсивно падати, а на Кабмін і ВР не вдасться перекласти весь негатив. І це говорить про те, що всі мрії Зеленського про другий термін накриваються мідним тазом…Тому оцінивши актуальні рейтинги Зеленського і високу ймовірність його переобрання, на Банковій вирішили йти на позачергові вибори президента”, – написав Береза у Фейсбуці, посилаючись на три поінформовані джерела. І додав, що оголосити про своє рішення йти на вибори Зеленський може вже в серпні.

За словами політичного аналітика Олександра Кочеткова, єдина причина обговорення теми нових виборів – у їх обговореннях на Банковій. “В Офісі президента говорять про те, що можлива схема, за якої у разі досить високого рейтингу Володимира Олександровича на тлі боротьби з олігархами, зрушень по Донбасу і обіцянок по НАТО він може зайти на вибори, підтвердити свою легітимність перед народом і заодно обнулити два роки президентства, протягом яких, як сам президент говорить своєму оточенню, він вчився бути президентом. Але поки що це не більше, ніж плани”, – говорить Кочетков.

На думку експерта, рішення про запуск нової виборчої гонки згодом ухвалюватиме особисто Зеленський, базуючись на 100% гарантії переобрання. Однак поки президент не надто зацікавлений у нових президентських виборах.

“Зеленський все ще вагається – з одного боку, йому це цікаво, але поки він не хоче ризикувати. Тому рішення буде прийматися в самий останній момент і під впливом чисто емоційних факторів. Тут не можна говорити про стратегію – якщо таке рішення і буде прийнято, то це буде рефлексією на події, що відбуваються”, – уточнив Кочетков.

У необов’язковості виборів для влади також переконаний політолог і соціолог, директор соціологічної служби “Український барометр” Віктор Небоженко.

“Небезпека того, що вибори відбудуться була через те, що президенту і Україні потрібен був новий повноцінний Кабмін. Але в Офісі президента Зеленського переконали в тому, що краще взяти чинний Кабмін пыд ручне управління, ніж займатися пошуками нового прем’єра, який би міг вирішити поточні проблеми в соціальному житті України. І тепер це питання, щонайменше до Нового року, знято. А після ситуація може змінитися в будь-який момент”, – вважає Небоженко.

Небезпека для ” Слуги народу”

Якщо ж план Банкової все-таки буде реалізований, то після виборів президента щодо Слуги народу може спрацювати принцип доміно, оскільки особистий рейтинг Зеленського підживлює і рейтинг його політсили.

І в цьому, як стверджують опитані Главредом експерти, полягає ще одна дилема для Зеленського. Адже з одного боку, президент вже не контролює значну частину монобільшості, а з іншого, у разі нових виборів в Раду, Зеленський позбудеться того впливу, який у нього ще є зараз, оскільки заново зібрати монобільшість вже навряд чи вийде.