Чи є ймовірність дострокових виборів в Раду? Є. Чи вийде дотиснути Зеленського? Дуже можливо. Це дуже небезпечно для Зеленського, оскільки ниточки тягнуться до нього. А його рейтинг тримається на припущенні, що «цар хороший – бояри погані».
Такі оцінку висловив в Фейсбуці політичний і економічний експерт Тарас Загородній.
Плюс вже «Слуг» і Зеленського починають наздоганяти конфлікти, які вони наплодили в режимі «турборежиму». Наприклад, ФОПи.
Якщо хто не помітив, на цьому тижні Раду вже готові були штурмувати. Аваков зупинив. Поки зупинив.
Але Арсен Борисович має потужне політичне чуття, яке цілком можливо дозволить йому зустріти вже третього президента і 5 (6,7,8) прем’єр-міністра на своєму бойовому посту.
Загалом, при хорошому шухері він цілком може сказати «поліція з народом» і флегматично спостерігати, що буде зі «Слугами» взагалі і з Зеленським зокрема.
Чи цікаві перевибори Зеленському? Ні. Математика щодо можливого складу зараз наступна.
Зараз вибирається 425 депутатів. Якщо будуть відкриті списки, то склад Ради буде таким:
«Слуги» (Корнієнко) – в кращому випадку 20%. А реально може бути і 15% (зростання тарифів ЖКГ, зубожіння, нові скандали, вже видимий ідіотизм деяких нардепів). Тобто – це близько 70-85 депутатів (зараз 247).
«ОПЗЖ» (Бойко) – 20-25%. На місцевих виборах їх сильно «попід’їдали» місцеві проекти, але на парламентських вони своє візьмуть. Тобто – 85-90 (зараз 44).
«ПЕС» (Порошенко) – може дійти до 25% (поки межа другого туру). Це до 105 чол (зараз 27).
«Батьківщина» (Тимошенко) – може і до 12% дійти. Це 51 депутат (зараз 24).
«Голос» ми, швидше за все, втрачаємо. Партія розрахована була на одноразове використання Вакарчука, який не приходячи до тями втік.
Хто може пройти ще?
Ляшко. Зі скрипом може 5% набрати. Це близько 21-22 чол. фракція.
Гройсман. З огляду на непогані показники на місцевих в його базовій області плюс непогана пам’ять про нього, як про адекватному прем’єра. Особливо на тлі Гончарука, який показав рівень розвитку 4-х річної дитини своїми покатушками на самокаті. І Шмигаль, який спочатку здавався осудним (особливо на тлі Гончарука), але зараз вже не все так добре виглядає. Особливо на тлі боротьби з КОВІДом. Але може ще вирулить. Загалом, Гройсман може зайти з фракцією від 20 осіб.
Далі можуть в Раду потрапити і Разумков, і «Пропозиція», і «За майбутнє», і «Удар». Але все залежить від кампанії.
Зрозуміло, що така конфігурація парламенту Зеленського ніяк не може влаштовувати, оскільки перше, чим займеться парламент в такому складі, це імпічментом.
Але з іншого боку, якщо не провести дострокові парламентські, то цілком можна влетіти і в дострокові парламентські і дострокові президентські (або навпаки), оскільки ресурсів утримати ситуацію у нього майже немає.
Але такий склад парламенту можливий, якщо не повернуть змішану систему. Про що злі язики говорять. Оскільки «відкриті списки», які, по суті, є 100% мажоритаркою, реально цікаві не всім. В першу чергу «молодим реформаторам», пов’язаним із західними фондами і посольствами.
У «відкриті списки» потрапити в парламент у них шансів дуже мало.