Про монетизацію пільг на проїзд у громадському транспорті говорять уже давно, і ось в наступному році це повинно стати реальністю.

Але в деяких містах вирішили діяти на випередження і в якості експерименту почали видавати пільговикам «живі гроші» ще з кінця літа.

Рішення про монетизацію пільг в транспорті в уряді ухвалили ще на початку року. Забезпечити ж таку оплату повинні були місцеві ради. Тільки в місцеві бюджети не була закладена сума на монетизацію, тому нововведення вирішили відкласти на рік.

Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона

До кінця 2018 року місцеві ради повинні визначитися з розміром компенсацій виходячи з встановленого Кабміном мінімуму – 30 поїздок на місяць на кожного пільговика.

А сам порядок монетизації пільг поширюється на пенсіонерів за віком, чорнобильців першої і другої категорії, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю, ветеранів військової служби, МВС і інших категорій, які мають право на безкоштовний проїзд.

Відзначимо, що в Києві на одного пільговика вирішили витрачати по 240 грн на місяць. З огляду на вартість проїзду в розмірі 8 грн, цієї суми вистачить рівно на одну поїздку в день на комунальному транспорті. Всі інші поїздки пільговику доведеться оплачувати зі своєї кишені.

А цієї суми не вистачить навіть на проїзний квиток, ціна якого 390 грн в місяць. Тому для київських пільговиків, які зараз мають можливість безкоштовно пересуватися на всіх видах транспорту, така монетизація влетить в копієчку.
 
«240 грн мені вистачить на тиждень. Живу я на Відрадному, а працюю викладачем в Інституті легкої промисловості недалеко від станції метро «Печерська». Мені або пішки ходити доведеться, або додатково 700 грн на місяць переплачувати», – розповів один з київських пенсіонерів.

У рамках експерименту «живі гроші» на проїзд почали видавати в Моршині Львівської області. Там пільговики ще з серпня отримують по 135 грн.

Через невеликийо розмір (6 тисяч жителів) Моршин не має своїх міських перевезень, тому жителі користуються послугами міжміських перевізників, які проїжджають через їх місто.
 
«У Моршині все дуже дорого, в сусідніх селах і містечках – значно дешевше. Для мене це важливо. У мене пенсія – трохи більше 1,5 тис. грн. Тому доводиться економити. Мені дорога в одну сторону, наприклад в Стрий, буде коштувати 17 грн. За 130 грн я зможу хіба що раз на тиждень туди з’їздити. Мені таке не підходить», – розповіла місцева пенсіонерка.

З сумами компенсацій визначилися ще в кількох областях. Наприклад, у Вінницькій області облрада вирішила виділити пільговикам по 96,9 грн, в Закарпатті – по 120 грн, у Волинській області – 83 грн, в Миколаївській – 110 грн, в Донецькій – 106,8 грн, в Рівненській – 90 грн, в Тернопільській – 100 грн, в Чернігівській – 112,5 грн, в Черкаській – 60 грн і в Харкові – по 130 грн.
 
Виплати будуть здійснювати підрозділи Мінсоцполітики за місцем проживання. Гроші будуть нараховуватися щомісячно на пенсійні або інші картки, або їх будуть приносити додому разом з пенсією або держдопомогою по інвалідності, або виплачувати на пошті. А ось атошникам для отримання грошей доведеться подати заяву.

Таким чином, виграють від монетизації пільг тільки ті, хто мало їздить. А ось працюючим пенсіонерам або тим, хто щодня їздить, доведеться доплачувати.