Росія роками використовує енергетику як зброю. Нафта, газ чи «мирний атом» – все це ресурси, за допомогою яких рф робить інші країни залежними від себе. Якщо Європа змогла відмовитись від російської нафти та майже припинила імпорт газу, то з ядерною енергетикою справи просуваються значно гірше. Лише окремі країни роблять зусилля, щоб відмовитись від послуг російського ядерного сектору та, зокрема, компанії «Росатом». Єдиної ж політики щодо санкціонування «мирного атому» з рф наразі ще немає.

Міністерство енергетики США у листі до російської державної корпорації “Росатом” попередило про наслідки в разі втручання у секретні ядерні технології, розміщені на нині окупованій Запорізькій атомній електростанції.

Про це повідомляє CNN.

У листі від 17 березня, голова американського Офісу політики нерозповсюдження Міністерства енергетики Андреа Феркіле повідомила гендиректору “Росатому”, що ЗАЕС “містить ядерні технічні дані американського походження, які перебувають під експортним контролем уряду Сполучених Штатів”.

“Згідно із законодавством США, не уповноважені особи, включаючи, але не обмежуючись, російських громадян та російські організації, такі як “Росатом” та його дочірні компанії, свідомо та навмисно отримують доступ, володіють, контролюють, експортують, зберігають, вилучають, розглядають, реекспортують , відправляють, передають, копіюють, маніпулюють такою технологією або технічними даними, або направляють, або уповноважують інших робити те саме, без того, щоб такі російські організації стали уповноваженими одержувачами за рішенням міністра енергетики США”, – йдеться у листі.

Також Феркіле застерегла, що російським особам заборонено отримувати доступ до таких даних і технологій без окремої санкції міністра енергетики США, інакше це вважатиметься порушенням американського законодавства.

У Міністерстві енергетики США, підтвердили CNN, що лист до “Росатому” справжній, але коментувати його зміст не захотіли. Наразі невідомо, чи відповіла на нього російська сторона.

Запорізька АЕС із середини 2022 року окупована російськими загарбниками, а через постійні російські обстріли, в яких Москва звинувачувала Україну, не раз відмикалась від української енергомережі. Фізично ЗАЕС обслуговує український персонал в окупації, та управляє нею “Росатом”.

У “Росатомі” впровадження санкцій США не прокоментували. Вони вважають, що доки не прийнято рішень про введення прямих санкцій щодо самої держкорпорації, дрібніші обмеження не вплинуть на глобальний вплив на її діяльність.

Санкції проти російської ядерної галузі могли увійти в десятий пакет санкцій Євросоюзу, ухвалений наприкінці лютого, але цього не сталося. Американське видання Politico повідомляло з посиланням на інсайдерів, що ЄС, щоб оминути потенційне вето Угорщини, розглядав можливість запровадити санкції проти окремих співробітників “Росатому”, а не всієї держкорпорації, проте відмовився від цієї ідеї.

Україна 5 лютого також запровадила санкції щодо “Росатому” та інших фірм, пов’язаних з атомною промисловістю РФ. Росія “використовує атомну галузь як один із елементів зовнішньої експансії для тиску на інші держави”, заявив Володимир Зеленський. Президент України підкреслив, що Москва дозволяє своїм військовим обстрілювати атомні станції та використовувати АЕС як прикриття для обстрілів. “Все це є достатні причини, щоб і атомна галузь Росії була під глобальними санкціями”, – заявив Зеленський.

Також відомо, що аналогічні обмеження проти структур “Росатому” планує запровадити й Міністерство торгівлі США.

Такі санкції передбачають замороження активів згаданих осіб у США та заборону американським громадянам і компаніям вести з ними ділові відносини.