Вперше в історії сталася ситуація, коли одна держава, що брала на себе зобов’язання згідно міжнародних конвенцій МАГАТЕ, захопила атомну електростанцію іншої країни, яка також є учасницею цих конвенцій. Це може викликати аналогічні наслідки «Фукусіми», якщо атомна електростанція, яка працює на повну потужність, буде атакована російськими ракетами. 

Такі заяви було зроблено екс-головою Державної інспекції ядерного регулювання України Григорієм Плачковим під час інтерв’ю для українського медіа.Про це не раз попереджав і сам Зеленський.

«Цього ніхто не рахував. Це взагалі перший прецедент, коли одна держава, яка підписувала міжнародні конвенції МАГАТЕ, захоплює атомну електростанцію іншої країни, яка також є стороною конвенцій МАГАТЕ», – пояснив він.

Плачков зазначив, що атомні електростанції загалом не проєктуються з урахуванням ведення бойових дій в периметрі або за периметром станції.

«Ніхто ніколи не думав, що світ дійде до такого, що будуть прямою наводкою лупити по Запорізьким атомним енергоблокам. Попадання легкомоторного літака атомна станція ще витримає, а що буде, якщо прилетить С-300, «Кинджал», або щось подібне, ніхто не скаже», – зазначив він.  

На питання, чи можливий у разі влучання в АЕС «другий Чорнобиль», експерт відповів, що це буде, скоріше, схоже на «Фукусіму».

«Нова «Фукусіма» може бути. Якщо потраплять по енергоблоку, який працює на повній потужності, то зона зараження може скласти 30 кілометрів», – каже Плачков.

Експерт у сфері енергетики вважає, що всі розуміють наслідки ракетних ударів по атомній електростанції – це буде катастрофа для всіх, включаючи країну-агресора та країни Європи. Плачков зауважив, що у порівнянні з тепловими електростанціями, де можна легко зупинити або запустити енергоблоки, робота атомних електростанцій є дуже складним механізмом, і таке керування неможливе.

 «Якщо його розвантажувати, а потім навантажувати – просто ляже енергосистема», – пояснив він.