Конституційний суд України у четвер, 4 липня, продовжив розгляд справи про відповідність Конституції закону "Про очищення влади", більш відомий як "закон про люстрацію".

Як повідомляє пресслужба КСУ, нове засідання почалося о 10:00 на закритій частині пленарного засідання. "Велика палата Конституційного Суду України на пленарному засіданні у формі письмового провадження почне розгляд справи за конституційним поданням 51 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини четвертої статті 54, частини дев'ятої статті 56 Закону України" про судоустрій і статус суддів "від 2 червня 2016 № 1402-VIII", — зазначено у повідомленні. (Щоб подивитися онлайн-транляцію і фото, доскрольте до кінця сторінки).

На сайті КСУ зазначено, що оскаржуваними положеннями Закону передбачено, що суддя, який обіймає посаду, не може бути кандидатом на виборні посади в органах державної влади (крім судової) і органах місцевого самоврядування, а також брати участь у передвиборчій агітації (друге речення частини четвертої статті 54). Крім того, суддя до свого звільнення з посади або припинення повноважень не може бути нагороджений державними нагородами, окрім нагород за виявлені ним особисту мужність і героїзм в умовах, пов'язаних із ризиком для життя.

Чекають на скасування закону про люстрацію: Горбаль назвав, хто може полегшити життя представникам колишньої влади
Нардепи вважають, що такі норми "являють собою довільне і розширене тлумачення вимог частини другої статті 127 Конституції України, якими суддів фактично позбавили пасивного виборчого права". Також вони скаржаться на те, що у зазначених положеннях нібито закріплена дискримінація суддів щодо інших представників влади в Україні на предмет відзначення їх державними нагородами.

"На думку авторів клопотання, положення другого речення частини четвертої статті 54 Закону не відповідають статтям 8, 22, 24, 38, 64, 127 Конституції України, а положення частини дев'ятої статті 56 Закону суперечать статтям 1, 8, 9, 21, 22, 23, 24, 92 Основного Закону України", — пояснюється у заяві.

Громадськість і правозахисники забили на сполох. Під будівлею КСУ зібрався мітинг на захист "закону про люстрацію".

Зокрема організатори на офіційній сторінці заходу у Facebook закликали: "У четвер 4 липня 2019 Конституційний суд України вже може скасувати закон "Про очищення влади", більш відомий як закон про люстрацію. Це означає остаточне повернення до влади одіозних діячів диктатури Януковича, проти якої ми повстали у 2013 році! Приходьте відстояти закон про люстрацію до Конституційного суду!".

Крім того, таку думку поділяють і деякі політичні сили.

Свої акції проводять активісти партії Петра Порошенка "Європейська солідарність", націоналісти від ВО "Свобода" і команда партії "Голос".