9 березня, після того як президент Зеленський озвучив ініціативу про двосторонні зустрічі з лідерами країн Нормандського формату, почалася дискусія про те, для чого все це робиться, розпочинає свій допис у Facebook політолог Володимир Фесенко.

Природно, як це у нас часто буває, з’явилися і конспірологічні припущення, що, мовляв все це тільки для того, щоб зустрітися з Путіним. Безглуздо в чомусь переконувати чи переконувати прихильників конспірологічних версій. Я просто сформулюю своє уявлення про причини такої ініціативи президента Зеленського.

Справа в тому, що з минулого року фактично заблоковані переговори в Нормандському форматі. Сталося це внаслідок дій Росії. Це улюблена тактика Росії – блокувати переговорний процес, вимагаючи односторонніх поступок від України. До того ж в Кремлі були роздратовані непоступливістю Зеленського. І треба було показати своє невдоволення.

Друга причина блокування переговорів з боку Росії – прагнення примусити Україну до прямих переговорів з проросійськими бойовиками ОРДЛО. Але і цей план у Кремля не спрацьовує.

Зеленський неодноразово намагався відновити переговори в Нормандському форматі. Максимум, що сталося – це відновлення переговорів на рівні помічників лідерів країн Нормандського формату. Але Росія і їх заблокувала. Меркель в грудні минулого року в розмові з Путіним наполягла на нову зустріч помічників лідерів країн Нормандського формату. Така зустріч відбулася 12 січня 2021 року, ні про що суттєве тоді домовитися не вдалося, тому вирішили зустрітися в кінці січня. Але Росія знову заблокувала переговорний процес на цьому рівні. Більш того, Росія і проросійські бойовики в січні почали загострювати військову ситуацію на Донбасі.

Але Зеленський нетерплячий. Він не хоче чекати зміни настрою у Путіна, тому вирішив кардинально змінити тактику. Як то кажуть, «не києм, то палицею”. Якщо не вдається зібрати четвірку лідерів за одним столом, тоді треба використовувати механізм двосторонніх переговорів. Така практика, до речі, регулярно використовувалася і раніше. З урахуванням пандемії, швидше за все, мова буде йти про двосторонні телефонні переговори. Але якщо з’явиться можливість, то можуть бути і очні зустрічі лідерів.

Чи буде розмова з Путіним? А це залежить від Путіна. Він любить повламуватися. Але якщо відбудуться переговори Зеленського з Меркель і Макроном, то і Путіну доведеться включитися в переговорний процес. І, звичайно ж, переговорам лідерів країн Нормандського формату, будуть передувати робочі зустрічі та консультації їх помічників.

Про що будуть переговори? По-перше, треба домовитися про відновлення режиму припинення вогню на Донбасі. Ось уже два місяці, як проросійські бойовики з російською участю відновили обстріл українських позицій, снайперську і мінно-диверсійну війну. Тенденція загострення військової ситуації на Донбасі дуже тривожна. По-друге, треба обговорювати нові ініціативи про реалізацію Мінських угод, про які сказав Андрій Єрмак. І це буде головна інтрига переговорного процесу в найближчі місяці.