Президент країни-агресорки Владімір Путін любить паради, тому на тогорічне 9 травня він очікував захоплення Маріуполя, а в цьому році сподівається отримати Бахмут. Та втім зовсім не факт, що це трапиться. Про це повідомляє The Economist.
Російська армія вже майже 10 місяців намагається захопити Бахмут — місто, яке набагато менше за Маріуполь. Довоєнне населення Бахмута було всього 70 тисяч людей. Нинішній спалах бойової активності ЗС РФ та найманців свідчить про те, що Кремль хоче захопити українське місто до 9 травня понад будь-яку ціну. Бої за місто точаться на західних околицях міста.
У виданні стверджують, що окупанти можуть захопити Бахмут у найближчі кілька тижнів через перевагу в артилерії та людські хвилі штурмовиків разом з елітними підрозділами російських десантників. Українські генерали у приватних розмовах стверджують, що хід оборони міста виправдав рішення продовжувати тримати Бахмут. Подекуди російські втрати, як сказали журналістам офіцери, становлять 10 до 1. Однак експерти вважають, що це зависоке співвідношення й воно менше, подекуди 1 до 1.
Україна вже перевершила очікування в Бахмуті, протримавшись більше, ніж очікували у Штатах. Щоденно українські військові стримують 30-40 атак в місті. Тому у виданні підсумовують, якщо РФ все ж зможе захопити Бахмут, то це буде самою сутністю Піррової перемоги. Захоплення населеного пункту має сумнівну стратегічність цінність, й це привертає увагу до того, наскільки мало РФ змогла досягти за 10 місяців боїв. Однак ціною захоплення є втрата наступального потенціалу, що зробило Кремль уразливим для українського контрудару.
“Концерт пана Путіна на Червоній площі 9 травня лише підкреслить, як мало він може продемонструвати для свого вторгнення”, — підсумували у виданні.
Додамо: як вважає військовий експерт Олександр Коваленко, наступ росіян у Бахмуті застопорився, тоді як ЗСУ не без успіху роблять локальні контратаки.
“Загальна лінія бойових зіткнень в Бахмуті не зазнала якихось серйозних змін. Сили оборони України, як утримують основні позиції, особливо в багатоповерхівці, так і намагаються контратаками повернути контроль над раніше залишеними локаціями. І можу сказати, що не безуспішно”, – заявив він.
При цьому Коваленко зазначає, що лінія зіткнення в місті являє собою “пекельні гойдалки”, де окремі позиції переходять з рук в руки по багато разів.
“Помічений в районі Бахмута ТОС-1А” Солнцепек”, особливо не допомагає російським окупантам у вирішенні поставленого завдання – взяти місто під контроль до 9 травня”, – констатує він.
За словами експерта, погода на фронті сьогодні “радує” і “вселяє впевненість”, що скоро ми станемо свідками певної “кульмінації”.
У той же час російські окупаційні війська можуть вдатися до тактики часткового відходу з Бахмута, навʼязавши бойові дії на вигідних для них точках. Втім, у загарбників навряд чи вистачить потенціалу для розширення лінії фронту. Таку думку в інтерв’ю висловив керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
“В принципі, точки вже окреслені, нічого нового не буде. Вони намагалися розширити лінію фронту, адже російський наступ починався широкою лінією фронту”, – розповів Мусієнко.
Він нагадав, що росіяни почали свій наступ від крайньої північної точки на сході біля Купʼянська на Харківщині і Вугледару на Донеччині як крайньої південної точки. Також вони намагалися проводити розвідку боєм і наступати на запорізькому напрямку, однак українські захисники дали потужну відсіч.
“Зараз РФ звужує фронт – вони, наприклад, уже призупинили наступальні дії на лиманському та купʼянському напрямках. Там тривають інтенсивні обстріли, але вони не ведуть безпосередніх штурмових дій. Тобто вони концентруються на трьох напрямках – Бахмут, Марʼїнка та Авдіївка. І, думаю, що зараз у них навряд чи вистачить потенціалу для розширення лінії фронту. Плюс український контрнаступ не дасть їм цього зробити – ініціатива поступово переходитиме на наш бік, і вже ми будемо навʼязувати РФ точки та напрямки”, – розповів експерт.