Після того, як в НАТО вирішили розширити військову присутність в Чорному морі, Україна може розраховувати на допомогу союзників в проходженні українських кораблів через Керченську протоку, і зараз ведуться відповідні переговори. Про це розповів секретар Ради національно безпеки і оборони Олександр Турчинов.
На його думку, рішення Альянсу є дуже важливим кроком для України.
"Ключовим питанням буде виконання рішення РНБО щодо забезпечення проходження військових кораблів українських ВМС через Керченську протоку. Проходження, згідно з міжнародним правом і в рамках підписаних Україною домовленостей. Я думаю, тут буде координація з нашими партнерами. І це буде тією точкою, яка покаже, чи повертається безпека в цей регіон, або Росія продовжуватиме свої агресивні дії", – сказав Турчинов.
У той же час поки не зрозуміло, яким чином буде здійснюватися забезпечення НАТО безпечного проходження українських кораблів через Керченську протоку. Відповідаючи на пряме запитання, чи будуть кораблі НАТО супроводжувати українські, секретар РНБО зазначив лише, що "переговори з цього питання якраз ведуться".
Окрім цього варто додати, що 1 квітня постійний представник США при НАТО Кей Бейлі Гатчісон анонсувала на брифінгу у Вашингтоні майбутній ювілейний саміт НАТО.
Повідомивши, між іншим, що серед питань, за які мають намір ухвалити міністри закордонних справ країн-учасниць блоку, – розширення військово-морської присутності НАТО в Чорноморському регіоні.
"Ми будемо обговорювати, як ми можемо посилити свої оборонні дії в Чорному морі. Що ми можемо ще зробити в Чорному морі, включаючи збільшення присутності кораблів НАТО, розширення спостереження", – сказала Гатчісон.
За її словами, одним із завдань посилення угруповання в регіоні НАТО бачить гарантування вільного проходу українських судів через Керченську протоку.
У той же день схожий анонс на прес-конференції в Брюсселі зробив і генсек НАТО Єнс Столтенберг.
"НАТО стурбоване агресивною поведінкою Росії, в тому числі її триваючими діями проти України, а також захопленням українських моряків і кораблів біля Азовського моря, вже нарощує свою присутність в Чорному морі. І ми продовжуємо тісно співпрацювати з нашими партнерами в регіоні", – зазначив генсек Північноатлантичного альянсу.