Вплив на олігархів законопроєкту, запропонованого Володимиром Зеленським, буде досить обмеженим і скоріше іміджевим, вважають українські політологи та експерти.
Про це вони розповіли в коментарі журналу НВ, який оцінив перспективи боротьби Зеленського з олігархами.
«Взагалі вплив закону про олігархів буде досить обмеженим, — прогнозує Гліб Вишлінський, директор Центру економічної стратегії (ЦЕС). — Але він створить незручності для олігархів у нинішньому формулюванні».
Вишлінський вважає, що навіть якщо зобов’язати керівників Центренерго, Укрзалізниці або Сумихімпрому декларувати будь-які зустрічі з олігархами, це не дасть результату.
«Це безглуздо, бо [умовний] Ахметов не вирішує питання з УЗ, у нього для цього є спеціально навчені люди», — підкреслює експерт.
«Головний ефект — суто психологічний, — вважає політолог Володимир Фесенко. — Той, хто буде включений до реєстру олігархів, отримає якусь іміджеву токсичність». Мовляв, прав власності на активи безпосередньо все одно нікого не позбавлять.
За словами Агії Загребельської, ексдержуповноваженої АМКУ, нинішнього антимонопольного та антикорупційного законодавства цілком достатньо, щоб провести ефективну деолігархізацію.
«АМКУ, маючи всі законодавчі інструменти, відмовляється розслідувати зловживання олігархічних монополій, вже не кажучи про їх примусовий поділ», — каже вона.
І все ж такий документ слід ухвалити, впевнені багато експертів. «Ми сфокусувалися на слові „корупція“, займаємося побудовою антикорупційної інфраструктури. Це дуже важливо. Однак ми почали працювати з інструментом, а не з першопричиною, — пояснює Владислав Рашкован, заступник виконавчого директора МВФ від України. — Корупція — це зброя в руках олігархів, завдяки якій вони тримають контроль всередині країни».
В свою чергу, Верховна рада розгляне законопроєкт президента Володимира Зеленського про олігархів у першому читанні до кінця поточної сесії, тобто в липні.
Про це повідомила заступник голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук, передає РБК-Україна.
«У першому читанні ми розраховуємо розглянути цей законопроєкт вже на пленарному тижні, який з 29 червня почнеться. У першому читанні ми проголосуємо, ще на літній сесії, ми собі такий ставимо дедлайн», – сказала нардеп.
За її словами, у другому читанні і в цілому документ можуть схвалити вже восени.
«Восени ми розраховуємо, що знайде Верховна рада в собі сили і відповідальність проголосувати у другому читанні. І він не буде заспамлений тисячами поправок. Відповідно закон набуде чинності у 2022 році», – уточнила Кравчук.
Вона також нагадала, що президент Володимир Зеленський може внести ще частину законопроєктів з пакету деолігархізації.