Варшава проти планів Брюсселя не виділяти Угорщині 65% коштів за трьома програмами з ключового фонду ЄС через проблеми з верховенством права.

Як повідомляє PAP, про це заявив прем’єр Матеуш Моравецький, пише “Європейська правда”.

“Польща буде рішуче виступати проти будь-яких дій євроінституцій, метою яких є незаконне позбавлення країн-членів коштів, у даному випадку Угорщини”, – сказав прем’єр.

Моравецький додав, що, наскільки відомо, угорський уряд підготував план компромісу з Єврокомісією і можливо він дозволить завершити суперечку. Він також наголосив, що наразі немає ніяких причин ініціювати таку процедуру щодо Польщі і країна має отримати усі європейські кошти, як і планувалося. 

Нагадаємо, Європейська комісія в неділю рекомендувала не виділяти Угорщині 65% коштів за трьома програмами з ключового фонду ЄС через проблеми з верховенством права. Водночас, Єврокомісія заклала основу для можливого компромісу, який дозволить Будапешту зберегти гроші. 

Для Брюсселя рекомендація Раді ЄС застосувати це покарання проти Угорщини є наступним кроком у процесі санкційного механізму, який він запустив проти Угорщини в квітні через проблеми з верховенством права. Механізм дозволяє Брюсселю накладати фінансові санкції на країни-члени “для захисту бюджету”, якщо вони порушили основні цінності ЄС. 

Зазначимо, що останніми тижнями в ЄС активізувалася дискусія про те, що робити з Угорщиною під керівництвом Віктора Орбана. Політичній стабільності у цій країні міг би позаздрити кожен європейський політик – партія Орбана Fidesz вже чотири скликання поспіль отримує у парламенті одноосібну конституційну більшість. Однак одночасно з цементуванням його влади Угорщина цементує також антидемократичні тенденції.

А на додачу – публічно та відкрито декларує відхід від цінностей, що є обов’язковими для усіх держав ЄС. А в умовах обмеженої свободи ЗМІ суспільство дедалі більше стає зануреним у пропаганду, що за своїм стилем нагадує російську. Як наслідок, угорські виборці підтримують цей вектор розвитку країни.

У свою чергу, правляча в Угорщині партія «Фідес» прем’єр-міністра Віктора Орбана розкритикувала Європейський парламент за резолюцію, в якій йдеться про те, що Угорщина більше не є «повною демократією».

15 вересня Європарламент проголосував за документ, в якому йдеться, що Угорщина перетворилася на «гібридний режим виборчої автократії» під керівництвом націоналістичного уряду Орбана і що своїм підривом демократичних цінностей блоку Угорщина опинилася поза спільнотою демократій.

Голосування без обов’язкової сили має головним чином символічний характер. Але таким кроком євроблок виокремлює Угорщину як країну, що, як виглядає, не підтримує цінності, закріплені в договорі ЄС. А це – «повага до людської гідності, свобода, демократія, рівність, верховенство закону та повага до прав людини, включаючи права осіб, які належать до меншин».

У доповіді йдеться, що демократія та основні права в Угорщині підірвані «навмисними та систематичними зусиллями угорського уряду» з того часу, як у 2018 році Європарламент розпочав розслідування дотримання демократичних норм Угорщиною.

Депутат від «Фідес» у Європарламенті Балаш Хідвегі назвав резолюцію «черговою атакою» на Угорщину, вказавши, що «неприпустимо» вдаватися до таких дій, «коли люди страждають від серйозних економічних наслідків інфляції воєнного часу та неправильних санкцій».

Віктор Орбан, переобраний на четвертий термін поспіль у квітні, часто конфліктував із блоком щодо таких питань, як незалежність судової системи, державні закупівлі, права ЛГБТК+, а також свобода ЗМІ, академічні та релігійні свободи.

Відколи у 2010 році Орбан прийшов до влади зі своїм націоналістичним порядком денним, який характеризує Угорщину як «неліберальну демократію», він переписав конституцію та ключові аспекти законів про вибори, а також зміцнив контроль майже над усіма великими ЗМІ в країні.

У звіті Європарламенту наголошено на тому, що інші 26 членів ЄС «неактивно» ставилися до демократичних зловживань Орбана під час його правління, акцентуючи на тому, що частково проблема полягала в «нездатності [Європейської] Ради домогтися значного прогресу у протидії відступу від демократії».

Звіт Європарламенту вийшов за кілька днів до очікуваної заяви Європейської комісії, виконавчого органу ЄС, про те, що блок готовий призупинити переведення частини фондів ЄС до Угорщини у зв’язку з передбачуваними демократичними порушеннями.