15 листопада, під час масованої ракетної атаки по Україні, вибух почули у польському місті Пшеводів в Грубешівському районі. Загинули двоє людей. Влада офіційно підтвердила, що вибух спричинило падіння ракети.
Президент Польщі Анджей Дуда 16 листопада виступив із заявою щодо ракет на території Люблінського воєводства. Він розповів, що провів консультації із союзниками НАТО. Зокрема, 5 статтю статуту Альянсу також обговорили
Каже, що не має доказів, “хто запустив ракету”, хоча припустив, що вона була саме російського виробництва. Перед тим в МЗС Польщі теж наголошували, що ракети були російські.
Наразі ми не маємо переконливих доказів того, хто запустив цю ракету. Ведуться розслідування. Найімовірніше, це була ракета російського виробництва, – сказав президент.
Дуда також підтвердив, що захист Польщі посилено. Однак додав, немає жодних вказівок на те, що надалі подібні події матимуть місце.
Відомо, що ракета впала за 6 кілометрів від кордону
Дуда висловив співчуття сім’ям двох поляків, які загинули внаслідок вибуху ракети. Він зазначив, що вона впала за 6 кілометрів від польсько-українського кордону.
Водночас Президент зауважив, що польський посол буде присутній на нараді НАТО. Ймовірно, він вимагатиме 4 статті статуту НАТО – про союзницькі консультації. Дуда розповів про свої розмови з союзниками. Зокрема, він говорив з Єнсом Столтенбергом та Джо Байденом, які гарантували, що США та НАТО підтримають Польщу.
Дуда зазначив, що Північноатлантичний альянс – у стані готовності. Польща теж посилила готовність своєї армії, зокрема, ППО. Польські літаки підтримуватимуть союзні. Однак президент зазначив, що будуть діяти спокійно та розважливо.
Будь ласка, заспокойтесь. Польські солдати на місці. Союзники підтримують нас і зобов’язання виконуються. Ми працюємо. Завтра ще один важливий день – засідання Радбезу, – анонсував Дуда.
Політик зазначив, що всі лідери, з якими він говорив, запевнили його у союзницькій підтримці, дотримуючись і 5 статті включно. Нагадаємо, що 5 стаття статуту НАТО означає, що напад на одного члена НАТО є нападом на всіх, тому відповідь має бути колективною.
До всього додамо, літак сил Північноатлантичного альянсу, який патрулював повітряний простір над Польщею, відстежив ракету, яка впала на території країни
Про це повідомляє CNN з посиланням на слова анонімного посадовця НАТО
Це один з літаків Альянсу, які регулярно моніторять повітряний простір довкола України ще з лютого.
“Дані з траєкторіями ракети, зафіксованими радаром, надані Альянсу та Польщі”, – зазначив співрозмовник.
Водночас він не став коментувати, хто запустив ракету та звідки вона була випущена.
Самі ж лідери країн НАТО та Групи семи у спільній заяві, виданій на полях саміту G20, засудили масований ракетний удар Росії по українській інфраструктурі та інцидент у Польщі 15 листопада.
“Ми засуджуємо варварські ракетні удари, скоєні Росією по українських містах та цивільній інфраструктурі. Ми обговорили вибух, що стався на сході Польщі поруч з українським кордоном. Пропонуємо повну підтримку та сприяння у триваючому польському розслідуванні. Ми домовилися тримати тісний зв’язок для визначення наступних кроків у міру того, як розслідування просувається”, – зазначають лідери.
У заяві вони також повторили підтримку Україні і готовність притягнути Росію до відповідальності.
“Висловлюємо співчуття родинам загиблих у Польщі та Україні”, – додали лідери.