Російське керівництво виявляє ознаки паніки у зв’язку з тим, як швидко ЄС та інші західні союзники відмовляються від імпорту російської нафти, газу та вугілля, які мають вирішальне значення для фінансів Москви.
Про це заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц лідерам ЄС на саміті, пише “Європейська правда” із посиланням на Politico.
За даними видання, Шольц у своєму виступі за зачиненими дверима перед лідерами ЄС визнав, що Європі може знадобитися до п’яти років, щоб стати повністю незалежною від постачання енергоносіїв із Росії.
Коментарі Шольца прозвучали через кілька годин після того, як віцеканцлер і міністр економіки Роберт Габек заявив журналістам у Берліні, що німецькі енергетичні компанії відмовляються від своїх контрактів з російськими постачальниками нафти та вугілля з “шаленою швидкістю”, а це означає, що Німеччина має бути майже вільна від імпорту російської нафти та вугілля до кінця 2022 року. Однак у випадку з газом для цього знадобиться більш тривалий час, принаймні до середини 2024 року, сказав Габек.
Раніше канцлер Німеччини відкинув запровадження негайної заборони ЄС на імпорт енергоносіїв з Росії, заявивши, що це вдарить по Європі сильніше, ніж по Росії, і натомість заявив, що Німеччина робить все можливе, щоб зменшити свою залежність від постачання енергоносіїв з Росії “як можна швидше”.
У свою чергу, професор Зюдекум в інтерв’ю інформаційному агентству Reuters висловив припущення, що сам ВР наближає ембарго ще й на імпорт енергії з Росії.
На його думку, вимога платити у рублях – очевидне порушення чинних контрактів. Він пояснив, що “це ескалація економічної війни” і висловив припущення, що “ембарго на імпорт енергії з Росії стало тепер більш вірогідним”. На думку вченого, який ще на початку березня закликав уряд Німеччини готуватися до повного припинення поставок російських енергоносіїв, Захід не повинен піддаватися на “підступну гру” Путіна.
У будь-якому випадку, підкреслив Йенс Зюдекум, вимога перевести розрахунки за російський газ на рублі є “очевидним порушенням контрактів, що діють”. Вони прописано, що розрахунки ведуться у євро чи доларах. За підрахунками аналітика сировинних ринків швейцарського банку Vontobel Керстін Хоттнер (Kerstin Hottner) приблизно 60% російських трубопровідних поставок газу до Європи оплачуються європейською, а 40% – американською валютою.
Варто зазначити, що у своєму зверненні до учасників саміту Великої сімки сам президент України Володимир Зеленський закликав світ застосувати повне ембарго на торгівлю з російською федерацією, а також позбавити державу-окупанта можливості використовувати GPS на війні.