Позиції Росії та Китаю щодо України все більше розходяться. Так, підсумки переговорів міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова з главою китайського МЗС Ван І свідчать про те, що Пекін дедалі більше розходиться з Москвою щодо того, як зупинити війну в Україні.
Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Телефонна розмова двох міністрів відбулася у понеділок – одразу після саміту щодо України в Саудівській Аравії, куди Росію не покликали, а приїзд китайського представника навпаки вітали та називали проривом.
У повідомленнях МЗС Росії та Китаю розмова Лаврова та Ван І була представлена по-різному, зазначають аналітики ISW.
У російському відомстві заявили, що міністри «обговорили двосторонній та міжнародний порядок денний, а також низку регіональних тем, включаючи українську кризу». Китайське ж МЗС повідомило, що сторони «обмінялися думками» про війну.
«Ван І підкреслив, що з українського питання Китай збереже незалежну та неупереджену позицію, продовжить висловлювати об’єктивну та раціональну думку, активно сприяти мирним переговорам та шукати політичне рішення на будь-якому міжнародному заході», – йшлося у повідомленні МЗС КНР.
Подібні розбіжності в описі підсумків переговорів можуть свідчити про те, що Кремль незадоволений зусиллями Китаю щодо просування мирного плану на міжнародних форумах. Це відповідає попереднім оцінкам ISW, згідно з якими Китай не зацікавлений у «безмежному партнерстві» з Росією, як того хоче Москва, зазначають аналітики.
До того ж, переговори у Джидді, Саудівська Аравія свідчать про посилення розбіжностей в питанні війни в Україні між Китаєм і Росією.
Аналітики вказують на те, що дедалі більша розбіжність Китаю з Росією щодо врегулювання для припинення війни в Україні стала очевидною на переговорах у Джидді 5-6 серпня.
Як повідомило видання Financial Times, китайські представники на зустрічі були “конструктивними” і “прагнули показати, що Китай – це не Росія”.
Також FT процитувала одного європейського дипломата, присутнього на переговорах, який сказав, що “проста присутність Китаю свідчить про те, що Росія дедалі більше ізольована”.
Китайська делегація, як повідомляється, висловила готовність взяти участь у наступній зустрічі подібного формату, на якій, ймовірно, також не буде Росії.
Російське інсайдерське джерело стверджувало, що Росія відхилила мирний план Китаю щодо війни в Україні з 12 пунктів від лютого 2023 року (який китайська делегація повторно представила під час переговорів у Саудівській Аравії) і що деякі китайські еліти таємно висловлюють своє невдоволення дії російського керівництва щодо мирного врегулювання війни в Україні.
Як пишуть аналітики, повідомлення про переговори в Саудівській Аравії та твердження інсайдерів, якщо вони є вірними, узгоджуються з попередніми оцінками ISW про те, що Китай не повністю підтримує Росію у питанні України.
Нагадаємо, у Китаї вважають, що переговори в Саудівській Аравії щодо ситуації в Україні допомогли “зміцнити міжнародний консенсус”.
“Лі мав широкі контакти та спілкування з усіма сторонами щодо політичного врегулювання кризи в Україні… вислухав думки та пропозиції всіх сторін і надалі консолідував міжнародний консенсус. Усі сторони позитивно прокоментували присутність Лі Хуея та повністю підтримали позитивну роль Китаю у сприянні мирним переговорам”, – йдеться в заяві МЗС для Reuters.