З березня 2022-го по 2023 рік китайські фірми експортували до Росії дрони і їхні компоненти на суму понад 12 мільйонів доларів. Крім того, Китай масово продавав РФ стрілецьку зброю і товари подвійного призначення. Про це йдеться у доповіді Міністерства оборони США про Китай.

Всі ці товари російські війська використовували для підтримки війни в Україні, зокрема, БПЛА — для націлювання, спостереження і нанесення ударів.

Встановлено, що у закупівлях брали участь, як приватні, так і державні підприємства Китаю.
За даними Пентагону, великий і нерегульований ринок комерційних дронів у Китаї дозволив російським силам регулярно купувати невеликі дрони і безпілотники подвійного призначення.

Додамо, що з цим може бути пов’язаний недавній візит російського диктатора Путіна до Піднебесної. Політичний аналітик Олександр Кочетков розповів, чому Путін поїхав на поклон до Сі Цзіньпіна і чи вдалося йому домовитися про зброю для росіян.

«Я б не називав те, що відбувається в Китаї серйозними переговорами. Це, фактично, васальна зустріч, коли суверен, великий Китай та товариш Сі закликали всіх, хто від нього залежить, аби вони продемонстрували свою лояльність під приводом «Шовкового шляху» Тобто там не планується якихось серйозних перемовин, результатів чи декларацій. Звісно, повз такі серйозні події, як загострення на Близькому Сході, вони пройти не можуть. І те, що вони збираються це обговорювати, однозначно вказує на те, що Росія і Кремль є чи не єдиним ініціатором цієї кризи. Тому що Росії дуже потрібно якимось чином відволікти світ від того, що відбувається в Україні – створити нову точку напруги, яка приверне увагу до себе. І, на жаль, їм це вдається. А якщо буде нова точка напруги, можуть виникнути складнощі з постачанням зброї Україні.

Тобто тут проглядається абсолютно логічний ланцюг причин того, навіщо це Росії. І, відповідно, лідер Китаю буде не те що обговорювати, а висловлювати власну думку, з якою не можна не погодитися Путіну, стосовно того, що треба робити далі. Тому що є інформація, що і «Вагнер» брав певну участь (принаймні, у навчаннях). Я, як фахівець, бачив, як вони скидають боєприпаси на ізраїльські танки, і тут точно не обійшлося без інструкторів з російсько-українського фронту, бо дії ХАМАС дуже тотожні до тих, що відбуваються у нас на фронті. А для цього треба мати практичний досвід, і зрозуміло, що наших військових не може там бути» — каже Кочетков.

Також експерт заявив, що Путін не дуже добре себе почуває – вік, напруга і все інше. Тому він вирішив вигадити для себе «перемогу», щоб можна було цей візит вважати певною легітимацією диктатора на міжнародній арені після ордеру на арешт, виданого в Гаазі.

«Двійники – це окрема тема, але ми бачили, що в нього тремор. Тож зі здоровʼям у нього не дуже, він побоюється замахів на себе, але й поїхав до Китаю з певним ризиком, бо для нього це вкрай важливо. Це, фактично, перший його візит високого рівня з початку повномасштабної війни проти України. І так, це легітимація, але для Росії. Для світу – ні, бо всі все розуміють. Північна Корея, Росія, Іран та частково Китай – це вісь, якщо не зла, то темного світу. Але для внутрішнього виборця (бо напередодні у РФ вибори, хоч я і не знаю як назвати тих, що начебто голосують за Путіна). Виборцями їх назвати важко, якщо наперед відомі результати. Але для умовного електорату важливо, що Путін нібито такий поважний, Китай з ним зустрічається і обговорює проблеми світу. Тобто, мовляв, без нас нічого не вирішується, і світ без нас жити не може. Тому він, власне, туди і поїхав, незважаючи на проблеми зі здоров’ям» — підкреслив Олександр Кочетков.