Спецпредставник Китаю у справах Євразії Лі Хуей, який минулого місяця здійснив поїздку європейськими столицями з метою сприяння мирним переговорам щодо російсько-української війни, заявив, що Пекін розглядає можливість ще однієї “миротворчої місії”, визнавши, що його поїздка може не дати негайних результатів.
Він вважає, що для знаходження точок дотику між воюючими сторонами існують великі перешкоди, повідомляє Reuters.
“Ми відчули, що існує велика прірва між позиціями обох сторін… Змусити всі сторони сісти за стіл переговорів зараз, як і раніше, дуже складно”, – сказав Лі.
Але Лі, не уточнив, які саме країни можна долучити до розв’язання так званої “української проблеми”.
“Китай готовий активно розглянути питання про направлення ще однієї делегації до відповідних країн для участі в діалозі щодо врегулювання “української кризи”.
На прес-конференції Лі Хуей також відкинув повідомлення ЗМІ про те, що він виступає за припинення вогню, в результаті якого його союзник, Росія, залишить собі частину України, окупувавши її, і заявив, що Пекін “зробить все”, щоб послабити напруженість в цьому регіоні.
Нагадаємо, що у травні Лі здійснив 12-денну поїздку до Києва, Варшави, Парижу, Берліну, Брюсселю та Москви, що, за словами Китаю, було спробою знайти спільну мову для можливого політичного врегулювання.
“Ризик ескалації російсько-української війни досі високий”, — сказав Лі, додавши, що всі сторони повинні вжити конкретних заходів для “пом’якшення ситуації” і забезпечення безпеки ядерних об’єктів.
“Поки це сприяє пом’якшенню ситуації, Китай готовий на все”, — наголосив він.
До речі, Сполучені Штати та кілька європейських країн закликали Пекін використати свій вплив на Росію для припинення війни, хоча відмова Пекіна засудити Москву за вторгнення викликала їхню підозру.
Спецпредставник з врегулювання російсько-української війни Лі Хуей вирушив у турне країнами Європи, а 16 травня відвідав Україну.
У розмові з вищим керівництвом країни Хуей виклав позицію Китаю щодо припинення війни в Україні, яка ґрунтується на запропонованому китайським лідером Сі Цзіньпіном у лютому “мирному плані”. Він наголосив, що Пекін готовий брати участь у мирному регулюванні на основі свого плану.
“Лі Хуей виклав позицію Китаю щодо політичного вирішення української кризи. … Висунуті головою Сі Цзіньпіном пропозиції є фундаментальними принципами політичного вирішення Китаю в українському конфлікті. Панацеї для виходу з кризи немає, всім сторонам потрібно починати з себе, накопичувати взаємну довіру, створювати умови для припинення війни і мирних переговорів”.
“На основі документа “Позиція Китаю щодо політичного вирішення української кризи” Китай готовий сприяти міжнародному співтовариству у формуванні найбільшого спільного знаменника для врегулювання української кризи і докладати власних зусиль для припинення війни, припинення вогню і відновлення миру якомога швидше”, – йдеться в повідомленні МЗС Китаю.
24 лютого 2023-го Китай представив свій так званий мирний план, при цьому війну в Україні він назвав “українською кризою”. Опублікований документ складається з 12 пунктів, серед них немає “виведення російських військ”.
Зеленський назвав цей документ не мирним планом, а просто висловленням своєї думки.
Також, за інформацією китайської сторони, Хуей і Зеленський високо оцінили нещодавню телефонну розмову президента України з лідером КНР Цзіньпіном, яка “вказала напрямок розвитку двосторонніх відносин”.
Представники двох країн також домовилися “працювати разом”, щоб “просувати взаємовигідне співробітництво між двома країнами”.
Хоча візит, за інформацією китайської сторони, відбувся 16-17 травня, ні Київ, ні Пекін раніше не інформували про його підсумки.