ЄС і НАТО незабаром виступлять із спільною декларацією на підтримку України. Текст декларації далеко не новаторський, проте документ зіткнувся з багатомісячними дипломатичними затримками. Офіційний виступ буде зі спільним закликом до Росії припинити війну і залишити територію України, а також вони пообіцяють Києву повну підтримку. 

Про це пише видання Politico з посиланням на дипломатів.

Проект декларації знаходився в розробці понад рік, але був затриманий через напруженість у відносинах між Туреччиною і Кіпром.

Тепер же остаточна версія документа знаходиться на фінішній прямій і очікується, що він буде представлений найближчим часом: можливо наступного тижня або вже на початку 2023 року.

Видання, яке частково ознайомилося з документом зазначає, що його текст в цілому нічим не примітний, проте зробити його офіційним стало б значним дипломатичним досягненням, враховуючи місяці, які потрібні були для його розробки. Спочатку передбачалося, що документ буде схвалений на саміті НАТО в Мадриді в червні.

“Навіть попри те, що документ майже готовий до публікації, деякі як і раніше налаштовані скептично, зазначаючи, що повірять у нього тільки тоді, коли побачать публічну церемонію”, – пише видання.

Зазначається, що текст декларації обговорювався в основному між канцелярією президента Європейської Ради Шарля Мішеля, Єврокомісією та НАТО.

У майже остаточному варіанті ЄС і НАТО закликають Росію “негайно припинити цю війну й піти з України” і знову заявляють про свою “непохитну і незмінну підтримку її незалежності”.

Вони домовилися “цілковито підтримувати невід’ємне право України на самооборону і обирати свою долю”. У документі також сказано, що “жорстока війна Росії посилила продовольчу та енергетичну кризу, що торкнулася мільярди людей по всьому світу”.

За словами одного з дипломатів, документ містить ще один розділ, присвячений Китаю, який Німеччина наполягала відокремити від російського питання.

“Ми живемо в епоху зростаючої стратегічної конкуренції. Зростаюча наполегливість і політика Китаю створюють проблеми, які нам необхідно вирішити”, – йдеться в розділі документа, присвяченому Китаю.

Такий крок є вагомим жестом зі сторони країн-членів ЄС та НАТО. До цього вони також надавали Україні всесторонню підтримку, проте контекст такого жесту показує в першу чергу об’єднаність усього цивілізованого світу у боротьбі проти країни-агресорки РФ.

Особливо варто відзначити позицію Європейського Союзу, який зараз не лише став підтримкою України, а й найімовірніше незабаром відчинить свої двері перед нашою державою.
Члени союзу цілковито усвідомлюють той факт, що наразі Україна воює за своє виживання і захищає спільні європейські цінності та безпеку, як про це нещодавно заявив глава європейської дипломатії Жозеп Боррель на щорічній конференції “Інвестиції в європейську оборону – 2022”. За його словами, Європа має продовжувати підтримувати України.

“Я знаю, що є в Європі громадська думка, яка стверджує, що чим довше ми допомагаємо Україні, тим довше триватиме війна. “Якщо ви хочете припинити війну, припиніть підтримувати Україну, і війна закінчиться”. Звичайно! Але як вона закінчиться? Це важливе питання”, – наголосив він.

На думку Борреля, війна не може закінчитися перемогою агресора та окупацією України. Він переконаний, що Європа має продовжити “надавати військову допомогу та тренувальну підтримку”. Тож найближчим часом Україну чекає ще більше підтримки та озброєння від партнерів, що в свою чергу зіграють роль у пришвидшені припинення війни.