Імовірно, кожен із вас, коли відкрив цього року платіжку за комунальні послуги, здивувався так само, як здивувався б Житомир візиту Ілона Маска. Бо платіжки поприходили подекуди космічні.
Хоча влада відразу погодувала нас черговою обіцянкою. Усі ви вже чули, що уряд встановив граничну ціну на газ – 6,99 грн за кубометр і пообіцяв, що платитимемо ми менше десь відсотків на 30-40%. Але це станеться лише в лютому та березні. Якщо до того часу не ухвалять інші рішення. Або якщо суд не заблокує таку ціну. А ще непереливки буде зі світлом. Бо в Україні тепер не вистачає електрики… То чи запасатися нам свічками? – пише журналіст Сергій Барбу.
Пан Павло із Запоріжжя будинок обігріває газовим котлом. Але без електрики обладнання не працюватиме.
Павло Єремєєв розповідає: “У мене використовується циркуляційний насос, при відключенні якого система перестане діяти. Тобто котел буде гарячий, батареї будуть холодні”.
Неприємна несподіванка може чекати багатьох українців. У країні не вистачає електрики. Через морози споживання струму значно зросло. А виробництво світла збільшувати нічим. ТЕС не мають запасу вугілля.
Назад у дев’яності. Віялові відключення можуть повернутися з далекого минулого. Я добре пам’ятаю, як у дитинстві було нудно годинами сидіти без світла і навпомацки тинятися будинком.
В “Укренерго” повідомили: “Погодити застосування за необхідності з 7:00 до 22:00 обмеження споживання електричної потужності”.
Юрій Вітренко, в.о. міністра енергетики України, говорить: “Ситуація напружена. Ми поки бачимо, що система працює відносно стабільно. Всі отримують електроенергію в достатньому обсязі і ніяких обмежень немає”.
Аби їх і не було, уряд розпорядився запустити газові блоки на ТЕС. Але без наслідків тут не обійтися. Бо виробництво струму на блакитному паливі дорожче.
Але і без того струм уже додав у ціні. Із 1 січня для населення діє тариф 1 гривня 68 копійок. Тобто держава скасувала пільгові 100 кіловат-година, які раніше вартували по 90 копійок.
Однак цей тариф тимчасовий і діятиме він до кінця березня. Що буде далі? Уряд поки мовчить.
Агія Загребельська, співзасновниця “Ліги антитрасту”, державна уповноважена Антимонопольного комітету (2015-2019), каже: “Сьогодні комунікується два варіанти рішення. Перший – це для всіх буде єдина ціна десь між двома і трьома гривнями. Другий варіант для тих, хто споживає більше 1000 кіловат, вартість буде понад 3 гривні”.
Найбільше від такого підвищення постраждають споживачі, які опалюють будинок електрикою. Однак поспішати переходити на газ теж не варто.
“В Україні є свій газ. Звідки у вас такі платіжки? Скільки ви можете з нас гребти?” – обурюється пенсіонерка Людмила Кіхтенко.
“Гребти” мають менше – вирішили в уряді і запровадили єдину вартість газу для населення.
Юрій Вітренко говорить: “Було принято рішення на ці два місяці встановити граничну ціну на рівні 6,99”.
Така вартість на третину нижча, аніж пропонують облгази. А вони є монополістами на ринку.
Павло Єремєєв, мешканець Запоріжжя, каже: “Зниження ціни майже на 30%, звичайно, вплине на те, що і платіжки за лютий і за березень, будуть менші. Зараз рідний “Запоріжгаз” малює ціну 9,90 – незрозуміло, взагалі чому”.
Утім такого зниження може і не відбутися, навіть попри рішення уряду. Бо єдину ціну запровадили з порушеннями.
Саме протести і перекриття доріг у різних регіонах і зворохобили чиновників. І не лише в уряді. Зловживання на ринку газу нарешті розгледіли в Антимонопольному комітеті. Там розпочали розслідування проти низки облгазів. Утім тривати вони можуть не один місяць.
Влада боїться тарифних протестів. Реагує на них швидко, але необдумано. Тому, попри обіцянки менших тарифів, рахувати зекономлене зарано. Точно зрозуміло одне – за січень споживачі заплатять по повній. Менших сум у квитанціях за січень, якщо порівняти з груднем, не варто очікувати ні за газ, ні за його доставку, і тим паче за світло чи опалення.