Президент України Володимир Зеленський заявив, що Збройні сили України деоккупують Бахмут та два інші ключові міста. За його словами, українське командування вже має відповідний докладний план.
Деокупація Бахмута має відбутися із застосуванням кардинально іншої тактики, ніж це робили росіяни. Якби українська сторона подумала штурмувати Бахмут, це було б дзеркальне повторення історії того, що робила Росія протягом близько 8 місяців, коли кожен метр просування коштував двох людських життів наступаючих. Зрозуміло, що Україні такий план не підходить. Про це заявив військовий експерт Олексій Мельник.
Те, що ми бачимо зараз, окрім інших завдань, які вирішувалися в районі міста, наразі намітилося тактичне охоплення Бахмута з двох сторін. Для гарнізону, який там знаходиться, є загроза попадання в кільце чи півкільце, тобто створення умов, за яких росіяни змушені будуть піти на, як вони кажуть, «жест доброї волі» або «ухвалити непросте рішення». Це моє бачення того, як може і має відбуватися деокупація Бахмута, — сказав експерт.
Зеленський анонсував звільнення Бахмута і ще двох міст, проте експерт не здогадується, що це можуть за міста.
— Важко сказати. Можна припустити, що мається на увазі Токмак, який зараз перебуває на лінії просування ЗСУ в західній частині Запорізької області. Якщо говорити про моє бачення, як це має відбуватися, то Токмак найбільше підходить для застосування такої тактики. На відміну від Бахмута, який, власне, вже не місто, а руїни, вуличні бої чи штурм Токмака — це загроза перетворити його на такі ж руїни. Плюс мешканці, які можуть опинитися там блоковані. Це також ризик великих жертв серед місцевого населення, — зауважив Мельник.
Експерт відзначив, що не варто опиратись на часові рамки, адже на війні це не працює.
— Я волію говорити не про тимчасові рамках, а про ті умови, які мають бути досягнуті. Погодний фактор відіграє величезну роль під час бойових дій, але він практично однаково впливає на обидві сторони, тому що росіяни — це ті ж люди, я маю на увазі біологічно, подібна техніка, ті ж проблеми з надійністю роботи озброєнь, технічним обслуговуванням, можливістю просування дорогами, де немає твердого покриття, — вказав експерт.
Як ми бачили на прикладі минулого року, деокупація правого берега Херсонської області відбулася вже у листопаді. Тобто на той час погодні умови загалом уже були десь біля того, чим зараз лякають ті аналітики, які кажуть, що контрнаступ має припинитися найближчими тижнями.
Наступний момент — якщо уважно подивитися на тактичні прийоми, які застосовує українська сторона, це завдання ударів по тилах противника, командних пунктах, складах зброї, шляхах, якими здійснюється логістика. На це не повинні сильно впливати погодні умови. Все одно також вписується в наступальну тактику, яку застосовує Україна, тому погодні умови — це досить умовний обмежувач.