Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов підтвердив, що українські операції у тимчасово окупованому Криму цього року продовжаться. Таку заяву він зробив в інтерв’ю документальному проекті «ГУР. Битва за море. Всі дороги ведуть до Криму», опублікованому на YouTube.

На запитання, чи готуються нові операції із висадкою у Криму, Буданов відповів ствердно.

«Так, готуються. І будуть. Скоро вже буде тепло, та й продовжимо. Крим повернеться назад», – наголосив голова української військової розвідки.

За словами глави ГУР, він намагається не втручатися у безпосередню роботу тих чи інших операцій.

«Але у загальному плануванні, так, завжди беру участь», – зазначив Буданов.

Буданов наголосив, Сили оборони давно готуються до спецоперації в Криму – тренуються на практиці, зокрема просто у бою, виконуючи менші диверсійні операції на півострові.

«Це все – підготовчі заходи до серйозної операції в Криму. Це перевірка правильності наших тверджень про шляхи підходу і відходу звідти. Крім того, це гарний посил для населення, яке живе в окупації вже 10 років. Багато хто з них вірить у те, що їх забули».

Яскравим прикладом подібної операції було висадження спецпризначенців ГУР на західному узбережжі Криму. Влітку 2023 хлопці Буданова чи не вперше публічно заявили про повноцінне висадження в Криму. Тоді вони зробили те, що колись здавалося неможливим і утерли носа російським воякам, не виключення, що своїми висловами Буданов готує світ до того, що звільнення не за горами.

Додамо, в небі, на землі і на воді. Спецпризначенцям ГУР байдуже, як та чим дістати та знищити ворога. Люди Буданова бомблять Росію бесполітниками з неба, нищать окупантів у ближньому стрілецькому бою та, а на десерт – разом із СБУ топлять російський Чорноморський флот морськими безпілотниками. і це ще не кінець, кільмінація ще точно буде.

Тим часом старший науковий співробітник-нерезидент Центру аналізу європейської політики (CEPA) Володимир Дубовик пише, що через десять років після того, як Росія окупувала Крим, рішучість України покласти край захопленню земель не слабшає. Водночас наразі Україні немає необхідності негайно піднімати тривогу серед своїх союзників щодо звільнення півострова.

«Це питання, в якому відсутність підтримки України з боку союзників помітна і викликає величезну нервозність. Нещодавня дискусія про постачання ракет Taurus Україні в Німеччині продемонструвала, що на Заході все ще існують серйозні побоювання з приводу ескалації конфлікту. Україна не повинна керуватися цим поняттям у своїх діях, але має зважати на наявні проблеми союзників», — йдеться в публікації.

На думку експерта, Україні зараз не потрібно тестувати цю «червону лінію»: «Натомість слід ритися й ритися, як черв’як, у дереві російської оборони; тихо, старанно й рішуче роз’їдати, якщо знадобиться, десятиліттями, щоб згноїти імперський проект Росії».

Звільнення Криму може відбутися раптово.

«Наразі військові повинні чинити тиск на російські війська за допомогою дальніх ударів, тримати під контролем російський Чорноморський флот і прагнути зірвати поставки як через Керченський міст, так і сухопутним коридором. При правильній тактиці та озброєнні зусилля Росії з поповнення запасів можуть стати дуже ризикованими і перетворитися на рану, що кровоточить, і яка ніколи не заживе повністю», — підкреслює Володимир Дубовик.

При цьому також вказується, що позиція України щодо статусу Криму, що одного дня він має повернутися, ніколи не коливалася, навіть коли цей день здається далеким: «Повернення півострова — це не просто питання національної гордості. Якщо залишити його в руках Росії, це означатиме постійну загрозу для решти України».