Іран направив Міністерству закордонних справ України проєкт меморандуму про взаєморозуміння у справі щодо збитого під Тегераном літака МАУ. Документ передбачає відмову України та сімей загиблих від права подавати в суд. Про це повідомляє “Радіо Свобода” з посиланням на своє іранське бюро “Радіо Фарда”.

Згідно з повідомленням, у меморандумі йдеться про те, що українська влада і сім’ї жертв авіакатастрофи зобов’язані визнати, що причиною аварії літака стала “людська помилка”.

Офіційні українські представники вже відреагували на цю пропозицію.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба відреагував на повідомлення ЗМІ про “меморандум про взаєморозуміння”, який Україні нібито запропонував підписати Іран.

За його словами, Україна продовжує вести переговори з Іраном щодо катастрофи “МАУ”, домагаючись виплати компенсацій родинам жертв і притягнення винних до відповідальності.

“Повідомлення ЗМІ про меморандум Ірану варто сприймати як… повідомлення ЗМІ. Переговори тривають”, – сказано у повідомленні.

Кулеба додав, що Україна працює для отримання чорних скриньок

В свою чергу, на це відреагував і Міхаель Саакашвілі.

Що стосується іранської пропозиції:

Це звичайна розводка іранської влади в їх класичному стилі. Україні не слід погоджуватися ні на який двосторонній меморандум, а навпаки потрібно разом з Канадою йти в міжнародний суд ООН з вимогою вжити тимчасових заходів, щоб не допустити знищення чорних ящиків. Юридична підстава для тимчасових заходів є. Після цього потрібно запускати процес міжнародного судочинства і вже на тлі цього можна буде розмовляти з Іраном. Залишатися з ними наодинці, можу сказати гарантовано — закінчитися нічим.

Це звичайний маневр іранської дипломатії, на який Україна повинна відповісти грамотною юридичною позицією разом з союзниками, а сильних союзників у України в цьому питанні хоч відбавляй. Сподіваюся, МЗС України підійде до питання грамотно.

Я, в свою чергу, готовий надати всі консультації як юрист-міжнародник і виходячи зі свого власного досвіду в тому регіоні. Крім того, я можу підключити найкращих міжнародних експертів і гарантую отримання максимальної компенсації сім’ям загиблих. Я точно знаю, як вибити в іранців ці суми і повністю виграти юридичну сторону справи.

Сподіваюся, українська дипломатія скористається моєю пропозицією.