Німеччина готується заблокувати заявку України на членство в НАТО.
Німеччина використає цьогорічний саміт НАТО у Вільнюсі 11 – 12 липня для того, щоб закликати інших зосередитися на гарантіях безпеки щодо України. Водночас Берлін наполягатиме на відстрочці вступу України в Альянс.
Відповідну інформацію оприлюднило джерело в Північноатлантичному альянсі. Мовляв, Німеччина побоюється війни з Росією.
“Берлін не бажає пропонувати Україні негайне членство. Він хоче, щоб був процес і час для розробки гарантій, які по суті заблокують членство. Берлін не хоче бачити, як Володимир Путін потенційно перевіряє 5 статтю”, – розповіло джерело.
Дипломати та посадовці називають кажуть, що найімовірніше Україні запропонують “Бухарест-плюс, яка грунтується на попередній обіцянці прийняти країну в НАТО, але не слугуватиме абсолютною гарантією.
Наразі США, Німеччина і Франція працюють над низкою двосторонніх пропозицій, щоб конкретизувати свою підтримку Києва в юридично зобов’язуючих угодах. Це закріпило б військову допомогу Заходу, а також пакет навчань і майбутні кроки, такі як передача винищувачів F-16.
Окремі національні пропозиції Києву будуть включені до рамкової угоди – “Меморандуму про взаєморозуміння” – який буде схвалений НАТО і ЄС.
Джерела повідомили, що це “наступна найкраща пропозиція” Києву, яка поки що не передбачає членства та захисту за 5 статтею.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг розповів, що на саміті Альянсу у Вільнюсі лідери ухвалять пакет щодо України, який міститиме три основні елементи.
Про це Столтенберг розповів у п’ятницю на пресконференції напередодні саміту НАТО.
“На саміті ми зробимо Україну ще сильнішою і викладемо бачення її майбутнього. Я очікую, що союзники ухвалять пакет із трьома елементами, щоб наблизити Україну ближче до НАТО”, – сказав Столтенберг.
За його словами, лідери погодять багаторічну програму підтримки, щоб гарантувати повну взаємосумісність між українськими збройними силами і НАТО.
По-друге, зазначив генсек, на саміті оновлять політичні зв’язки між Україною і НАТО, започаткувавши Раду Україна-НАТО.
“І третє. Я очікую, що лідери підтвердять, що Україна стане членом НАТО, і будуть єдині у тому, як наблизити Україну ближче до її мети”, – додав Столтенберг. Він не став розкривати зміст майбутнього рішення щодо членства України.
Він додав, що НАТО допоможе Україні у переході від радянського до натівського обладнання і стандартів.
Натомість, президент Литви Гітанас Науседа заявив про те, що на саміті НАТО у Вільнюсі вдасться домовитися про такі зобов’язання перед Україною, які її не розчарують.
Про це інформує LRT.
Литовський очільник висловив надію, що президент України Володимир Зеленський після приїзду до Вільнюса “обов’язково отримає, можливо, не все з того, що він очікує у своїх планах-максимум, але вже точно отримає багато чого”.
Він зазначив, що не став би так категорично формулювати, що Україна не отримає запрошення в НАТО після війни “в тій чи іншій формі”. За його словами, це саме те, що зараз обговорюється в Альянсі.
“У мене є відчуття, що ми ще знайдемо ті формулювання, які не розчарують українців і скажуть більше, ніж ми звикли озвучувати”, – додав Науседа.
На його думку, успіх означатиме, якщо учасники саміту скажуть більше, ніж на саміті в Бухаресті у 2008 році. Він уточнив, що окремі держави приїдуть до Вільнюса зі своїми додатковими пакетами підтримки.
“Точно є не одна, не дві та навіть не чотири держави, які, ну, хотіли б масштабнішого тексту, і саме зараз триває діалог між такими державами та більш обережними державами та, сподіваюся, він завершиться у взаємоприйнятний спосіб”, – резюмував Науседа.