В акваторії Чорного моря стався цікавий інцидент — був пошкоджений російський розвідувальний корабель “Іван Хурс” внаслідок атаки українських морських дронів. Він зазнав досить серйозних ушкоджень і був виведений з ладу.

Треба розуміти, що на сьогодні в Чорному морі російські кораблі не можуть почуватися в безпеці. 

Про це заявив в ексклюзивному інтерв’ю одному з українських ЗМІ військово-політичний оглядач Олександр Коваленко. 

Він також додав: “Ніхто не казав, що це були українські морські дрони. Насправді ж це могли бути Атланти, які запустили свої дрони, бо їм не подобається те, що відбувається в Чорному морі і як поводиться РФ”. 

“Іван Хурс” — це унікальний розвідувальний корабель проєкту 18280, зазначив експерт: “Всього кораблів такого проєкту на озброєнні російського флоту два, а в Чорноморській флотилії він один”. 

Він зазнав досить серйозних ушкоджень і був виведений із ладу, як прокоментував Олександр Коваленко: “Найголовніше — те, що російська пропаганда протягом доби заявляла про те, що так, атака дійсно була, але вони нібито все ж таки змогли протидіяти їй. Навіть публікували відео, як вони влучно знищують один із цих невідомих дронів”. 

Експерт додав, що якщо називати ці дрони коректніше, то це безекіпажні катери: “Потім була така собі пауза, витримка. Після цього з’являється відео, як один із цих БЕКів саме влучає в “Івана Хурса”. Треба розуміти, що на сьогодні в Чорному морі російські кораблі не можуть почуватися в безпеці”. 

Військовий оглядач зауважив, що в Чорному морі постійно перебуває якась група кораблів — 11-13: “При цьому з них носіїв крилатих ракет морського базування “Калібр” — 2-1. А що це таке відбувається? А це саме супроводження цих носіїв для захисту від якихось атак БЕКів”. 

Є авіаносні ударні групи, коли великий авіаносець з водотоннажністю 100 тисяч тонн супроводжує велика група кораблів, продовжив експерт. Він зазначив, що ця група кораблів забезпечує йому прикриття проти субмарин: “Тобто це загальна велика група прикриття. Все це називається авіаносна ударна група”. 

Олександр Коваленко звернув увагу на те, що коли виходить у море носій “Калібрів” з водотоннажністю, наприклад, півтори тисячі тонн, то його супроводжує також велика група кораблів і забезпечує йому весь цей захист, тому що він не почувається безпечно. На думку експерта, “Іван Хурс” це підтвердив, бо загубився у відкритому морі, і одразу до нього підпливли БЕКи. 

Військовий оглядач додав, що все це говорить про статус російської Чорноморської флотилії: “Її загнали в глухий кут. На сьогодні російська Чорноморська флотилія свій функціонал повністю зганьбила та дискредитувала. Вона не виконує свого функціоналу взагалі. А цей інцидент з “Іваном Хурсом” лише це підтвердив”. 

Водночас іноземні аналітики наголошують, що атаку катерів-камікадзе на російський розвідувальний корабель “Іван Хурс” можна назвати не просто вдалою. 

Сам факт того, що цей корабель зазнав удару аж в 400 кілометрів від українського побережжя та орієнтовно в 140 кілометрів від протоки Босфор означає зокрема, що кораблі Чорноморського флоту Росії тепер не мають безпечного місця в Чорному морі, де б вони могли сховатись від потенційної атаки безпілотників з “бавовною”,  – йдеться у статті Naval News. 

Тим більш як катери-камікадзе як засоби ураження теж зазнали певної еволюції. Для початку, потужність вибуху морських дронів з “бавовною” може вказувати, що маса БЧ на цих катерах була суттєво збільшена. 

Також схоже, шо була суттєво покращена надійність управління, яка дозволила тримати стабільність руху та влучити в корпус корабля на віддалі аж 400 кілометрів від берега, де сигнал міг бути втрачений зокрема і через протидію засобів РЕБ росіян. 

Силова установка та елементи живлення також могли зазнати суттєвого доопрацювання, бо інакше наші морські безпілотники не змогли б пройти настільки велику дистанцію відкритим морем. 

І в підсумку, це все означає зміну парадигми у морській війні України проти Росії.