Промова, повна звинувачень і критики, яка повинна була зробити струс, “супергероєві на пенсії”, тобто Організації Об’єднаних Націй. Мені здається, що струс потрібен був ООН ще кілька років тому.
Про це розповідає Олексій Печій у своєму проекті WTF на 24 каналі. Далі передаємо пряму мовчу журналіста.
Володимир Зеленський напередодні виступив на 76-й Генасамблеї ООН і скажу відразу – мені воно сподобалося. Тому що воно не виглядало як виступ жертви, банально яка просить про допомогу.
Ні, воно закликало нарешті одуматися і почати щось робити, а не просто висловлювати стурбованість і на черговий рік забувати про проблеми.
У своїй промові український президент різко розкритикував нездатність організації вирішувати світові кризи, але в той же час і запропонував рецепт зцілення. За словами Зеленського, ООН просто зручно стало жити не помічаючи, що творять окремі її учасники.
Почав свою промову президент України з теми замаху на свого помічника Сергія Шефіра, автомобіль якого 22 вересня обстріляли невідомі.
Зеленський підкреслив, що це і є ціна тих реформ, які проводяться в Україні. І цей меседж, в першу чергу, повинні почути в ЄС і НАТО, які протягом багатьох років годують обіцянками про ймовірний вступ України в ці об’єднання.
У такому ж тоні і контексті Зеленський згадав і про війну на Донбасі, яку розв’язала Росія і яка вже забрала майже 15 тисяч життів.
Важливо було відзначити, що навіть за часів президентства Зеленського кількість жертв тільки збільшувалася, а ООН так і продовжує висловлювати стурбованість.
На думку Зеленського, ці цифри так і залишаються просто словами для багатьох країн учасниць ООН, адже вони просто не бачать реальної картини.
Український президент закликав оживити ООН, але для цього, на його думку, необхідно, щоб всі на власні очі бачили всі ті трагедії, які розгортаються по всій планеті.
Крім того, український президент опинився на 100% правий заявивши, що ООН щороку вибирає собі одну глобальну проблему для обговорення, весь рік її мусолить так і не вирішивши, а вже до наступної асамблеї всі про неї благополучно забувають.
А проблем адже по всій планеті маса і їх кількість з кожним днем тільки збільшується. Але замість їх вирішення ООН благополучно відкладає їх в довгий ящик.
І Зеленський правий, що лідери країн ООН просто не хочуть навіть обіцяти вирішити ці проблеми, щоб з них не було ніякого попиту. Про проблеми просто говорять – крапка.
За словами Зеленського, пандемія COVID-19 довела, що вже багато років ООН тільки гралися в рівність і єдність. Але як тільки вдарила криза – кожен був знайдений сам за себе.
Я б навіть більше сказав – ООН повільно вмирає. Адже якщо система застаріла навіть в своїх основоположних принципах, то про який прогрес може йти мова? Наприклад, Статут ООН.
Згадайте, що Росія, яка вже 8 рік веде війну проти України, яка окупувала території Грузії і Молдови, яка загрожує своїм сусідам ледь не кожен день, до сих пір має право вето в ООН. За фактом має повне право заблокувати будь-яке рішення, щоб в майбутньому шантажувати інших учасників.
Та й сама ООН, покликана забезпечувати мир і безпеку, нахабно відмовилася навіть не очолити, а просто приєднатися до Кримської платформи, мета якої і полягає в тому, щоб виконати перший пункт статуту ООН, тобто знайти колективне рішення кризи.
В цілому, складно не погодиться, що ООН все більше схожа на привілейовану Лігу націй, на зміну якій вона і прийшла в 1945 році.
І застій організації дуже чітко ілюструє процитовані Зеленським слова першого президента України Леоніда Кравчука, сказані на полях ООН ще 30 років тому. Стосувалися вони Афганістану і, на жаль, виявилися актуальними і сьогодні.
І, знаєте, багато хто навіть в Україні активно критикують нападаючу риторику Офісу Президента України на міжнародних платформах. Але, схоже, що тільки такі слова і саме такі, нехай навіть і нападки, здатні хоч трохи пробудити світове співтовариство.
І саме така, почасти навіть агресивна риторика, сприяла тому, що все більше країн світу говорять в унісон з Україною, або те, що Конгрес США перейшов в тотальний наступ на Кремль.
Поки ж варто відзначити і ще один важливий момент – крім виступу з трибуни, Зеленський провів ще й масу найважливіших зустрічей зі світовими лідерами.
Резюмуючи, ООН дійсно перетворилася в сонну організацію, нездатну вирішувати глобальні виклики. І їй потрібен був стусан, який красиво оформив Зеленський.
Але і чекати склавши руки поки ООН прокинеться – не варто. Тому дуже важливо продовжувати нарощувати міжнародну підтримку працюючи з кожною країною окремо, як це на щастя і робить сьогодні українська влада.