Навколо Бахмута тривають важкі бої, проте ЗСУ продовжують стійко тримати оборону, а подекуди навіть завдають локальних контрударів.

Про це розповів військовослужбовець ЗСУ Петро Волощенко (позивний “Стоун”), який знаходиться безпосередньо біля міста, в інтерв’ю шеф-редактору OBOZREVATEL Оресту Сохару на каналі “Орестократія”.

За його словами, у тактиці окупантів нічого не змінилося, і вони, як і раніше, намагаються атакувати його з трьох сторін. Він зазначив, що спочатку росіяни намагалися прорватися з півдня, проте потім до українських захисників підійшло підкріплення та загарбникам довелося відступати, віддаючи навіть свої передові позиції.

Водночас на півночі міста вони посилюють тиск і навіть пройшли Ягідне та Берхівку. Проте Волощенко каже, що насправді ситуація не така страшна, як це може здатися на карті.

Водночас військовослужбовець зазначив, що в результаті наради військового керівництва було ухвалено рішення не віддавати Бахмут, після чого до міста перекинули підкріплення.

“Я закликаю перестати панікувати та довіритися, тому що сили оборони та військове командування зараз роблять все правильно”, — сказав він.

За його словами, Бахмут виконує стратегічну роль, а противник просто розбиває свої хвилі об місто-фортецю і кинули туди навіть елітні війська.

“Тобто спочатку вони кидали туди що попало, а зараз уже жертвують найдорожчим, що вони можливо навіть готували на Київ”, — зазначив військовослужбовець.

Оточення Бахмута з півдня та перерізання Т0504 для російських окупаційних військ має ключове значення щодо зменшення постачання Бахмуту. Пише військовий експерт Олександр Коваленко.

Від Кліщіївки до Бахмуту 3 кілометри по відкритому простору, що вздовж і поперек прострілюється не лише артилерією ЗСУ. Тобто щоб подолати цю відстань від села, яку ще питання займуть чи недобитки “Вагнера” та десантні чмоні, потрібно покласти тисячу іншу і більше.

Що ж до Івановського, то цей напрямок навіть логічніше звучить, оскільки перерізання логістичних артерій є пріоритетом для РОВ і поки що підтримується МТО Бахмута трасами Т0504 і навіть О0506 через Часовий Яр, ні про який відхід ЗСУ з міста не може йтися.

Але від Кліщіївки до Іванівського 4 кілометри відкритим простором, знову-таки, на ура прострілюваному артилерією і не тільки. Тобто, очевидна м’ясорубка для якої необхідний багаточисельний людський ресурс. Але його нині – нема.

У результаті, вся рефлексія з Кліщіївки на 0504 здулася.

Окупанти мали похмуру надію на ривок з району Ягідного до 0506, але й тут нюанс… Знову 4 км полів, замінованих, та з ВОПами до Хрому і самої дороги. Тобто, що з півдня, що з півночі, якось усе геть погано!

Ще важливий момент. Біля Бахмута як не вистачало, так і не вистачає артилерії та мінометів. Але це якщо говорити про широкий фронт. І ось, окупанти самі ж зробили послугу ЗСУ, розгорнувши атаки по вузькому фронту, сподіваючись перерізати 0504 та 0506. І тепер арта підвищила ефективність утилізації чмоня.

Не виключено, що російські окупанти усвідомили патовість своєї рефлексії і зараз почали нарощувати активність на штурмі міста, а не оточенні. Але, як ви здогадалися, і тут є якийсь нюанс.

У РОВ традиційно все погано з боями у міських умовах.

Протягом 2022 року РОВ регулярно демонстрували те, що міський бій це не їхній коник. Тільки якщо немає тотальної підтримки артилерії в режимі вогневого валу цілі квартали, що випалює і рівняє з землею. Як це було у Маріуполі, Попасній, Сєвєродонецьку тощо.

Здавалося б, у районі Бахмута найбільша у всій зоні БД концентрація ворожої артилерії, 12 дивізіонів ствольної та РСЗВ, зі складу 2-х ОВБр та артгруп лінійних бригад 1АК та 2 АК. Це потенціал 120-мм та 82-мм мінометних взводів та батарей і не тільки.

РОВ використовують у цьому напрямку артилерію у вигляді 152-мм САУ МСТА-С із СОУ Успіх-С, РСЗВ Ураган, 152-мм САУ Гіацинт-С, 240-мм Тюльпан. Але при цьому мають критичний дефіцит пропорційного розподілу боєкомплекту, що обмежує її застосування.

Є ще один аспект. Міський бій був не комільфо навіть для професійних військових РОВ, а зараз склад підрозділів – це понад 70% мобиків, які не володіють і половиною навичок регуляра. Тобто міський бій для них супроводжуватиметься ще більшими втратами та їх компенсацією звідкись.

Таким чином, у найближчій перспективі РОВ змушені будуть вирішувати проблеми, пов’язані зі штурмом і подальшим захопленням Бахмута, а не займатися безпосереднім штурмом і захопленням. А це, як ви знаєте, дві великі різниці.