Росія ніколи не буде демократичною країною і Європі не варто розраховувати на нормалізацію відносин з настільки агресивним політичним режимом.
Як йдеться на сайті Ялтинської європейської стратегії, про це депутат Європейського парламенту, голова Делегації ЄС-США Радослав Сікорський заявив на щорічній зустрічі YES «Майбутнє вирішується в Україні».
“Мої дискусії з європейцями полягають у тому, що не потрібно намагатися нормалізувати стосунки з Росією. Вона не буде ніколи демократичною, це скоріше загарбник з поясом шахіда на собі. І насправді питання в тому, як його, цього загарбника, зупинити”, – сказав Сікорський.
За його словами, попри те, що в Європі чудово розуміють агресивну природу російського режиму, в різних країнах Європейського Союзу існує різне сприйняття поняття безпеки.
“Безпеку чи небезпеку по-різному сприймають бельгієць, італієць чи португалець. Це ґрунтується на тому, що там не було ноги російського солдата і ніколи її не буде. Звідси всі ці позиції”, – пояснив Сікорський.
За його словами, не всі країни на Європейському континенті мають дієвий план “Б” на випадок, якщо розрахунки на нормалізацію відносин себе не виправдають.
Основна причина суперечки, вважає Сікорський, у тому, що більшість країн не мають плану “Б”, якщо перший план не спрацює. «У Польщі є план “Б” у вигляді 2% ВВП, які виділятиметься на оборону», — зазначив він.
Водночас, варто зазначити, що Країни, які долучилися до узгодженої країнами G7 спільної декларації щодо гарантій безпекової допомоги для України, зможуть надавати Києву підтримку, незалежно від урядів, які будуть при владі, проте це не гарантії самої безпеки.
Про це розповів в ефірі Українського радіо дипломат, експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара.
«Я б не використовував термін «гарантії безпеки», оскільки для України єдиною реальною гарантією може бути членство в НАТО. Всі інші речі, зокрема ті, що закладені в заяві «Групи семи», потім мають бути підкріплені двосторонніми угодами, гарантіями надання безпекової допомоги. На даний час близько 50 країн в рамках Рамштайнського процесу надають Україні безпекову допомогу у вигляді озброєння, боєприпасів, техніки, допомагають нам навчати наших військових. Це все відбувається на дружній основі, адже немає жодних юридичних зобов’язань у цих країн надавати нам таку допомогу. І, власне, сама ідея надання гарантій безпекової допомоги полягає в тому, щоб в нас була певна правова рамка та певні зобов’язання наших партнерів перед Україною не лише зараз, коли йдуть бої, але й в майбутньому, щоб Україна була здатна стримувати російську агресію», – пояснив Хара.
Експерт додав, що це формат відкритий, і Україна хоче, щоб до нього долучилися не лише країни G7, але й інші – члени ЄС, НАТО, країни з інших регіонів: «Наш сусід доволі великий – як за розмірами, так і за ресурсами, які він може залучити до агресії. Тому нам потрібна велика допомога як зараз, у війні, так і в майбутньому».
Дуже важливим моментом, який є в цій декларації G7, є допомога українському оборонно-промисловому комплексу модернізуватися та виготовляти ті типи озброєння, боєприпасів та техніки, які потрібні Україні».
«Ідея української сторони – це і юридичні зобов’язуючі моменти для наших партнерів по відношенню до України, щоб вони не дуже залежали від політичної кон’юнктури. Другий важливий момент – ці домовленості не є для України замісником членства в НАТО. Ми вважаємо це проміжним варіантом допомоги до того, як ми станемо членами Альянсу. І те, що нам надають, просто буде посилювати наш оборонний потенціал, доводячи Україну до тих стандартів НАТО, які наше військо має мати з точки зору матеріально-технічного забезпечення, озброєння, техніки», – пояснив Хара.
Наостанок експерт зауважив, що коли буде підписано безпекову угоду, ми також отримаємо дозвіл використовувати американську зброю на російській території: «Адже воювати на власній території означає неможливість стримувати противника в майбутньому. Загроза нанесення неприйнятної шкоди супротивнику і може бути гарантією, що він тричі подумає перед тим, як знову лізти на українську територію».