Президент України Володимир Зеленський під час онлайн-виступу на засідання Генасамблеї ООН заявив, що Російська Федерація за свою агресію щодо України заслуговує міжнародної ізоляції, а за скоєні воєнні злочини винуватці повинні відповідати перед спеціальним трибуналом. 

Зеленський наголосив, що поки держава-агресор є стороною ухвалення рішень у міжнародних організаціях, її треба ізолювати в них, принаймні на час агресії. 

“Позбавити права голосу. Позбавити прав делегації. Позбавити права вето, якщо це член Радбезу ООН. Тобто покарати всередині інституцій”, – заявив український президент. 

Також, за його словами,  не можна заплющувати очі на пропагандистів, які виправдовують агресію. До них слід застосовувати повний пакет персональних обмежень, покаравши за брехню. 

“Треба не дозволяти громадянам держави-агресора насолоджуватися туризмом чи шопінгом на території тих, хто цінує мир, а спонукати їх через візові обмеження до боротьби проти агресії своєї держави. Покарати за потурання злу”, – наголосив Зеленський. 

Президент України закликав до створення спеціального трибуналу для покарання Росії за злочин агресії проти нашої держави. 

“Це те, що стане сигналом для всіх потенційних агресорів, що вони повинні цінувати мир, інакше будуть притягнуті до відповідальності світом. Ми підготували конкретні кроки для створення такого трибуналу. Вони будуть представлені всім державам”, – повідомив Зеленський. 

Український лідер заявив, що Україна звернеться до Генеральної Асамблеї ООН щодо підтримки необхідності створення міжнародного компенсаційного механізму.  

“Росія має заплатити за цю війну своїми активами. Це також покарання. Це одне з найстрашніших покарань для російських посадовців, які цінують гроші понад усе”, – наголосив Зеленський. 

У своїй промові глава Української держави також назвав п’ять умов миру в Україні та всьому світі. 

“Я представлю формулу, яка може спрацювати не тільки для нас, а й для всіх, хто може опинитися у схожих обставинах. Це формула, яка карає за злочин, захищає життя, відновлює безпеку та територіальну цілісність, гарантує безпеку та враховує рішучість”, – сказав він. 

За словами президента України, перший пункт – покарання за порушення кордонів. Засобами покарання він назвав санкції, блокування торгівлі з агресором, позбавлення права вето. Громадяни країни-агресора мають бути позбавлені права їздити за кордон. Має бути створено суд для покарання винних у війні. 

Другий пункт формули миру, за словами Зеленського, – захист життя. Кожна держава повинна мати право захистити життя своїх громадян.   

Наступною умовою Зеленський назвав відновлення безпеки й територіальної цілісності України. 

“Глобальну безпеку неможливо відновити без відновлення територіальної цілісності того, проти кого була спрямована збройна агресія”. 

Він згадав про нещодавні обстріли території Південноукраїнської АЕС, коли ракета розірвалася усього за кількасот метрів від стін реакторів. 

“Російський радіаційний шантаж – це те, що має хвилювати кожного й кожну з вас, бо ніхто з вас не знайде вакцини від променевої хвороби”, – заявив Зеленський. 

Крім того, він закликав світ побороти “російський енергошантаж”, обмеживши ціни, за якими Росія відправляє на експорт свої енергоресурси, а також визнати Росію державою-спонсором тероризму. 

“Треба зробити лише один сильний крок, після якого все стане ясно… Треба визнати нарешті Росію державою – спонсором тероризму. На всіх рівнях. В усіх країнах, які сповідують цінності миру й захисту людського життя”, – заявив Зеленський. 

Четвертий пункт – гарантії безпеки, сказав Зеленський. Він переконаний, що кожна держава має право на них. 

П’ятий пункт формули миру, за словами українського президента, – рішучість захищатися і рішучість допомагати. 

“Чого немає в нашій формулі – нейтральності”, – наголосив Зеленський, сказавши, що “нейтральність – це байдужість”.