На застосування Росією ядерної зброї в Україні США дадуть відповідь “нищівним ударом” відплати по російських військових базах або Чорноморському флоту — з таким попередженням 21 вересня виступив колишній командувач американськими військами в Європі генерал-лейтенант Бен Годжес, передає The Daily Mail.

Відповідь Америки, можливо, буде і не ядерною, але це не завадить Збройним силам США знищити російський Чорноморський флот чи кримські військові бази.

Такий коментар пролунав на оголошення російським президентом часткової мобілізації в Росії для продовження кривавого вторгнення на суверенні території України.

Адресуючи свої слова представникам країн НАТО, глава Кремля повідомив, що вдасться до будь-яких наявних засобів, зокрема ядерних, для захисту захоплених або підготовлених для анексії територій.

За словами Путіна, у разі загрози територіальної цілісності РФ та для захисту мешканців російське військове командування неодмінно використовуватиме все можливе. Водночас він наголосив, що з його боку це не блеф.

Генерал Годжес, який керував американською армією в Європі у період 2014-2018 рр., розглядає загрозу ядерного удару по Україні вельми малоймовірною. Однак, за його словами, на будь-яке застосування зброї масової поразки буде швидка і жорстка відповідь з боку президента Байдена.

На думку Годжеса, Путін усвідомлює те, що з боку США піде відповідь.

“Можливо, відповідь США буде не ядерною, але досить руйнівною, наприклад, для знищення чорноморського флоту РФ або російських баз у Криму, — пояснив Годжес. — Тому я вважаю, що Путін і його оточення не хочуть прямого зіткнення зі США”.

Напередодні Американський лідер Джо Байден також наголосив, що Росія грубо ігнорує режим нерозповсюдження ядерної зброї. 

“Незалежно від того, що відбувається у світі, Сполучені Штати готові вжити критичних заходів контролю над ядерним озброєнням. Режим нерозповсюдження є одним із найбільших успіхів цієї інституції (ООН). Ми не можемо зараз дозволити світу скотитися назад”, – наголосив Байден. 

Експерт “Української призми” Олександр Краєв звертає увагу, що після заяв Путіна про ядерну зброю промова президента США Джо Байдена на Генеральній асамблеї ООН могла бути змінена. Тому логічно очікувати, що реакція на дії Росії буде жорсткою. 

“Якщо малювати ідеалістичну картину, повинна пролунати заява щодо перегляду статусу членства Росії в ООН. Можливо, нам також слід чекати на заяву про перехід США до нового рівня й готовності збройних сил. Але так чи інакше, як мінімум, очікуємо більш жорсткої риторики та більших санкцій. А як максимум — перехід США до нового рівня оборони та заклик до виключення РФ з ООН”, – зазначає він виданню Уніан.

“Після вербального підняття російських ставок у країн Заходу не буде вже більше ніяких аргументів про ненадання Україні оперативно-тактичних ракет, танків, літаків, ударних дронів далекої дальності. Тобто всього, крім зброї масового знищення і тих типів, якізаборонені Женевськими конвенціями (хоча РФ вже використовує їх на території України). А у РФ почнеться сезон спалених військкоматів…”, — зазначає екс-посол України в США Валерій Чалий. 

На думку експертки програми “Україна і Східна Європа” GLOBSEC Юлії Осмоловської, реакція світових лідерів на заяву Путіна про можливість застосування ядерної зброї є лише “заспокійливим меседжем” для громадян в Європі. Але це не означає, що світові лідери не усвідомлюють реальну загрозу, адже спрогнозувати дії Путіна ніхто не може. 

“Європейські політики дуже чутливі до настроїв населення. А початок світової війни з використанням ядерної зброї — саме та загроза, яка дуже лякає громадян в ЄС. Те, що вони публічно заявляють, що, нібито, не бояться ядерної загрози і вважають це лише шантажем та блефом — це меседж суспільству від панічних настроїв. Це ілюзія, адже насправді ніхто не може прогнозувати дії Путіна. Не виключено, що неформальними каналами комунікації точно були доведені правильні меседжі, що будуть робити західні партнери у випадку, якщо він буде наважуватись на такі дії”, — зазначила вона.

Тобто світові лідери не лише виказують занепокоєність та озвучують перестороги Кремлю, а вже мають планувати заходи запобігання ядерним ударам Росії.