Після того, як мер Києва Віталій Кличко оголосив учора про створення в столиці спеціального штабу для розгортання системи тероборони “через можливе вторгнення РФ в Україну”, в Міноборони заявили, що це не входить до його повноважень.

Мер Києва презентував створення спеціального штабу тероборони, а на січень вже навіть запланував командно-штабні навчання.

Після цього Міноборони заявило про те, що “питання оборони країни – не тема для політичного піару”.

Міністерство оборони України звертає увагу органів місцевого самоврядування на необхідність діяти у межах своєї компетенції та не допускати неузгоджених кроків і заяв, які йдуть всупереч положенням Закону України «Про основи національного спротиву», можуть ввести громадян в оману і зашкодити інтересам оборони держави.

«Звертаюся до всіх керівників органів місцевого самоврядування та інших обраних осіб. Я закликаю вас утриматись від дій і висловлювань, які політизують справу організації територіальної оборони. Мова йде про найважливіше — захист нашої країни. Тут не місце піару та пересмикуванням. Ми усі спільно маємо працювати заради інтересів України, кожен — у межах своїх повноважень. Зміцнювати обороноздатність, а не шкодити їй, розбалансовуючи процес. Є чітка вертикаль Сил територіальної оборони. Її формують військові. Очільники громад не очолюють формування Сил територіальної оборони і мають діяти у межах своїх компетенцій», — сказав Міністр оборони Олексій Резніков.

Етапи і порядок створення та розвитку Сил територіальної оборони ЗСУ визначаються Головнокомандувачем Збройних Сил України. Командування Сил територіальної оборони ЗСУ організовує створення і забезпечення функціонування системи управління територіальною обороною та здійснює контроль за її станом. Будь-які структури, створені посадовими особами органів місцевого самоврядування, не входять до складу Сил територіальної оборони ЗСУ. Місцеві державні адміністрації беруть участь, а не створюють самостійно штаби територіальної оборони.

«Ми виходимо на практичну стадію реалізації положень цього фундаментального закону. І важливо, щоб кожен розумів, де його компетенція починається і де завершується. В питаннях оборони не може бути ніякої двозначності. Тож, перше і єдине, що всі мають запам‘ятати — створення Сил територіальної оборони як окремого потужного компоненту всеохоплючої оборони у складі Збройних Сил України — це виключна компетенція військових, їх функція. На рівні з десантно-штурмовими військами, авіацією чи флотом тощо. Армія формує структуру Сил ТрО, готує відповідні плани, ставить завдання, призначає командирів, надає зброю. А міські та сільські голови, загалом місцеве самоврядування робить свій внесок у забезпечення належної матеріальної бази. Мають бути приміщення, електрика, вода, тепло, чисті вулиці, вирішені інші супутні питання. І ми вдячні за підтримку, яка вже надається» — сказав Міністр оборони Олексій Резніков.

Найближчим часом після затвердження підзаконних актів Міноборони організує навчання місцевих керівників для недопущення помилок та самовільних дій (які вже зустрічаються на місцях) та буде суворо вимагати дотримання законодавства.

«Визначення структури Сил територіальної оборони України, кадрові питання, надання відповідного озброєння — це повноваження і відповідальність Збройних Сил України. Командуванням Сил територіальної оборони за безпосередньої участі командирів відповідних військових частин у регіонах будуть вирішуватися питання, у тому числі — щодо добровольчих формувань територіальних громад. Маємо збудувати ефективну систему, яка виконає свою частину завдань, підвищить обороноздатність держави та надасть обороні України всеохоплюючого характеру» — відзначив Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-лейтенант Валерій Залужний.

Нагадаємо, Міський голова Києва Віталій Кличко провів безпекову нараду із заступниками голови КМДА, керівниками Департаменту муніципальної безпеки, бригади територіальної оборони столиці, прокуратури та СБУ Києва, представниками Головного командування Збройних сил України, поліції столиці.

“Заяви і погрози Росії, скупчення військ агресора на кордонах нашої держави спонукають нас підготуватися до різних можливих сценаріїв подій. Зокрема, й до найгіршого. У нас має бути чіткий план дій у критичній ситуації, відпрацьовані координація і дії всіх служб та структурних підрозділів”, – сказав тоді він.