Командири ЗСУ майстерно реалізували операцію з «Бахмутського котла» у злощасному для окупантів районі і тепер «беруть» ворога в півкільце за рахунок переваги контролю над висотами в районі «Літак».
Про це повідомив військовий експерт Роман Світан, коментуючи ситуацію у Бахмуті в ефірі програми “Аргумент”. За його словами, раніше українська армія не могла рухатися відкритою місцевістю в Бахмутському районі через погані погодні умови:
«Ми утримували в Бахмуті оптимальний варіант – трималися за укріпрайони і залежно від того, як руйнували росіяни Бахмут, відходили настільки, наскільки можливо . Наразі відійшли на південний захід, у район «Літака». Це якраз та траса з Костянтинівки, дорога «життя», яку росіяни за зиму блокували», – уточнив Світан.
Тепер нашим військам вдалося відігнати росіян від цієї розв’язки: поки що ЗСУ успішно утримують висоти біля «Літака» і поступово, з урахуванням сухої погоди, починають на важкій техніці реалізувати оперативне оточення окупантів у Бахмуті, зазначив експерт.
Світан вважає, що повністю брати Бахмут в оточення немає сенсу. Йдеться, швидше, про півкільце, яке включає частину висот району «Літак». Відповідну операцію блискуче реалізувало українське командування, далі справа за малим – ліквідувати сили РФ у самому місті, вважає експерт.
«Оперативне оточення. Така «напівпідкова» навколо Бахмута. Ось якраз укріпрайон «Літак» є і частиною Бахмута, і частиною висот. Тому ми контролюємо висоти і виходимо на їхній повний контроль у «напівпідкові» Бахмута. Далі ми знищуватимемо всіх тих, хто в Бахмуті залишиться. Дуже добрий план. Він був майстерно виконаний оперативним керівництвом ЗСУ. Наразі йдемо до завершення цього плану», – зазначив він.
Також варто розуміти, що Бійці Сил оборони продовжують операцію під Бахмутом з важкими боями за кожен метр. Про це повідомляє майор ЗСУ Максим Жорін, який раніше був командиром полку “Азов”.
Офіцер зазначає. що задача військових — оточити Бахмут, щоб створити неможливі умови для існування російських окупантів.
З північного напрямку працює 3 окрема штурмова бригада ЗСУ, які під час боїв вже зіштовхнулись з:
72 морською стрілецькою бригадою;
57 окремою гвардійською мотострілецькою бригадою;
найманцями з “Шторм Z”.
Жорін підкреслює, що окупанти не віддають позиції “просто так”, тому іноді навіть просування на 100 метрів є великим успіхом. Окрім цього військові майже кожен день беруть полонених.
“Розуміємо, що вони потрібні нам для обмінів. Завжди даємо можливість цим окупантам здатись. Тих, хто погоджується — забираємо, ну а ті, хто не хоче в полон, залишаються в минулому”, — підсумував майор ЗСУ.
За словами аналітиків, наступні два-три тижні матимуть вирішальне значення для претензій росіян на Бахмут.
Попри те, що Росія зараз контролює більшу частину Бахмута, вона може втратити всі окуповані території України після початку контрнаступу ЗСУ. Про це пише видання The Washington Post.
Повідомляється, що Сили оборони України ще обороняють південно-західні околиці Бахмуту. Проте російські пропагандисти вже почали святкувати перемогу. Аналітики ж вважають, що Бахмут потенційно може збагнути долю Ізюма, Лимана, Херсона та інших міст, які змогли деокупувати ЗСУ у 2022 році.
“Історія Бахмута не закінчена. Багато українських сил все ще перебувають на околицях, і позиція Росії в Україні зараз не особливо стабільна”, — сказала Дара Массікот, старший науковий співробітник Rand Corp.
Массікот зазначила, що наступні два-три тижні матимуть вирішальне значення для претензій росіян на Бахмут, оскільки РФ виділяє сили для оборони від очікуваного українського контрнаступу.
Російський військовий аналітик Ян Матвєєв заявив, що “вагнерівці” можуть піти з міста. Однак невідомо коли, тому що їм потрібно знайти собі заміну. Повідомляється, що найближчі до Бахмута російські регулярні підрозділи, ймовірно, не в змозі виконувати ту саму роль, що раніше виконували найманці ПВК “Вагнер”.