На можливу зустріч президентів України і Росії Володимира Зеленського та Володимира Путіна Київ хоче винести якомога більше складних питань, які накопичилися за сім років війни. Про це розповів в інтерв’ю телеканалу “Україна 24” радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.

Зараз йдуть організаційні питання, які вирішуються на рівні глав адміністрацій президентів.

“Питання не в тому, коли відбудеться зустріч. Питання в тому, чи зможемо ми в порядок денний зустрічі закласти ту кількість складних питань, які потребують вирішення, які протягом семи років не вирішувалися. Це не тільки війна, а й економічні погані відносини, і політичні. Ми практично не спілкуємося, хоча ми сусіди”, – сказав Подоляк.

У той же час радник глави ОПУ зазначив, що ситуація навколо кума Путіна нардепа Віктора Медведчука ніяк не впливає на майбутні переговори між президентами.

Також Подоляк вважає, що такі переговори, як зустріч Зеленського з Путіним в умовах конфлікту, повинні проходити в третіх країнах.

“У тій країні, яка займає нейтральну позицію. Це може бути, наприклад, в ЗМІ писали про Ватикан, Єрусалим… Але на тлі того, що відбувається на Близькому Сході – тут вже є труднощі. Може бути будь-яка інша країна з нейтральним підходом до оцінки ситуації”, – резюмував він.

Також радник голови Офісу президента Михайло Подоляк розповів в ексклюзивному інтерв’ю телеканалу “Україна 24”, чому Україну не запросили на саміт НАТО.

“Взагалі сьогодні зустрічі в будь-яких форматах є трохи урізаними, тобто вони не в тому форматі, як би вони проходили до COVID-19, їх мінімізують за кількістю учасників, які там мають брати участь. Україна, з іншого боку, з представниками НАТО перебуває в постійній дуже суттєвій комунікації. Тобто весь блок НАТО, всі країни в тій чи іншій мірі розуміють нашу позицію – що ми хочемо, що ми робимо та чого потребуємо з точки зору безпекової ситуації в регіоні.

Я не думаю, що на саміті НАТО хтось не розуміє, особливо після весняної ескалації на наших кордонах, яку роль в європейській безпеці відіграє Україна. Безумовно, всі наші пропозиції будуть на столі саміту, безумовно, та чи інша сторона, яка братиме активну участь у саміті, а це члени НАТО – вони всі ці пропозиції будуть розуміти і промотувати, тобто говорити про це. Безумовно, кількість учасників міжнародних заходів сьогодні є граничною. Тобто ми можемо не брати там участь суто з технічних міркувань”, — сказав він.

Подоляк відповів, чи може Україна отримати план дій щодо членства в НАТО до кінця року.

“Це ймовірно. У нас дуже теплі відносини з багатьма країнами, які вже входять до блоку НАТО, і з самим блоком НАТО як інституцією. Безумовно, ми маємо виконати свою роботу. Деякі дії, зокрема і юридичного, логістичного характеру, які мають підкреслити нашу можливість зайти в блок НАТО на рівних правах. Тобто ми маємо відігравати там суттєву роль, тому що ми перебуваємо на східному кордоні НАТО. І, по суті, всі ризики, з якими Європа сьогодні стикається – це ризики або з боку нашого регіону, або з азіатсько-африканського регіону. 

Тому, безумовно, ми маємо підтримку від усіх структур НАТО, від багатьох партнерів НАТО, членів НАТО. І я думаю, що до кінця цього року ми точно вийдемо на суттєві документи”, — сказав він.