В ООН поширюють проєкт резолюції про створення спеціального трибуналу на кшталт Нюрнберзького для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.
Про це пише The Guardian.
«Це те, чого прагне Президент (Володимир – ред.) Зеленський. Це те, чого хоче Україна, і я думаю, що це матиме велику вагу, – сказала в Лондоні посол США з питань глобального кримінального правосуддя Бет ван Шаак. – Питання в тому, чи будуть у них голоси на Генеральній Асамблеї. Досі всі резолюції щодо України підтримувалися більшістю. Цифри були досить сильними».
Вона зазначила, що США не мають твердої позиції щодо спеціального трибуналу. Однак, на її думку, є сенс у проведенні заочних судових процесів над росіянами, обвинуваченими у воєнних злочинах, якщо немає можливості їх екстрадувати.
За її словами, США могли б розсекретити розвідувальні дані, щоб допомогти виявити тих, хто несе найбільшу відповідальність за підготовку та ведення війни, яка, за її словами, є відвертим порушенням Статуту ООН.
Її зауваження свідчать про те, що ключові фігури в адміністрації президента Джо Байдена зараз прихильніше ставиться до ідеї створення спецтрибуналу.
«Ми розглядаємо всі кути й, безумовно, підтримуємо деякі проміжні кроки, зокрема, коли йдеться про збереження доказів», – сказала вона.
Ван Шаак повідомила, що нині розглядаються два варіанти. Перший – це двосторонній договір між Україною та ООН, на що Генеральна Асамблея має дати згоду, аби забезпечити політичну підтримку всього міжнародного співтовариства щодо створення окремого трибуналу.
Другий варіант – це внутрішній суд, створений Україною за участю ЄС або Ради Європи й, можливо, схвалений голосуванням на Генеральній Асамблеї ООН.
В обох випадках ідеться про притягнення до відповідальності за злочин агресії.
«Це буде обмежена кількість обвинувачених, імовірно, вище політичне керівництво і, можливо, деякі вищі військові діячі», – зауважила вона.
Щобільше, Більшість країн-учасниць ОБСЄ підтримують ініціативу України про створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії рф.
про це заявив чинний голова ОБСЄ, глава МЗС Польщі Збігнєв Рау під час пресконференції у польському Лодзі після завершення 29-го засідання Ради міністрів ОБСЄ.
“Звичайно, тут є інституційне питання, яке переважна більшість міжнародної спільноти має вирішити. І я можу сказати, що є консенсус щодо потреби у основних принципах правосуддя. Як ви знаєте, було запущено ініціативи і навіть деякі процедури, як підготувати такий трибунал. І я готовий вас запевнити, що переважна більшість країн-учасниць ОБСЄ підтримують створення такої інституції, а багато з них вже беруть участь у зборі доказів та надають правову допомогу Україні”, – прокоментував Рау створення спецтрибуналу.
Глава МЗС Польщі заявив, що він “оптимістично налаштований щодо фінального результату цієї ініціативи із запуску такого трибуналу”.
“Там є інституційна проблема і потрібен консенсус переважної більшості міжнародної спільноти. Але у мене немає сумнівів, що правове рішення буде знайдено”, – сказав Рау.
Поруч з цим міністр закордонних справ Північної Македонії Буяр Османі, країна якого головуватиме в ОБСЄ у 2023 році, наголосив на засудженні скоєних в Україні злочинів у ходів російської агресії та закликав до правосуддя. За його словами, Північна Македонія надаватиме підтримку у цьому питанні.
Як повідомлялося, Україна виступила з ініціативою створення cпеціального трибуналу, який притягне до кримінальної відповідальності членів ради безпеки росії за скоєння злочину агресії проти Української держави.
Президент Володимир Зеленський утворив робочу групу на чолі з керівником свого Офісу Андрієм Єрмаком, яка займатиметься опрацюванням питання створення спеціального міжнародного трибуналу щодо притягнення до відповідальності винних в агресії проти України.
Створення такого трибуналу підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, Парламентська асамблея НАТО, Парламентська асамблея ОБСЄ.
Київ опрацьовує кілька варіантів створення спеціального трибуналу, один із них – на основі угоди між Україною та ООН, яка може ухвалити відповідну резолюцію.