Політтехнолог Тарас Загородній заявив, що де-факто Україна вже є членом Північноатлантичного альянсу. Вигоду від вступу України до НАТО отримають і інші країни, адже стоїть питання колективної безпеки та грошей.
Як зауважив експерт в ефірі телеканалу FREEДОМ, Україна може стати членом НАТО швидше, ніж вступити до ЄС. За його словами, за військовою інфраструктурою наша країна вже є учасником блоку.
“Ми повинні розуміти, чому щодо НАТО така ситуація, така неоднозначність. Це, насамперед боязнь США бути втягнутими у війну проти Росії. Росія активно просуває цю тему на Заході. Тобто це створить проблеми і Байдену, багатьом урядам, зокрема і Старої Європи, тому що проросійське лобі активно качатиме тему про пряме зіткнення з ядерною державою. Тобто качати тему війни тощо. Тому навіть якщо не запросять, не дадуть сигнал, ми маємо розуміти, що це не катастрофа для нас. Україна і так є частиною НАТО. За військовою інфраструктурою ми вже є частиною НАТО. Нам більше зараз потрібно літаків, більше зброї, щоб відбивати атаку, ніж формальні заяви, що що-небудь, коли-небудь, може бути навіть більш чіткі”, – пояснив він.
Зокрема політтехнолог уточнив, що якщо буде зроблена відповідна заява з конкретним запрошенням, “це теж добре, але якщо її не буде, це не катастрофічно”. Він також додав, що Україні потрібні не папірці, а ресурси, необхідні для звільнення тимчасово окупованих територій.
“Дайте більше зброї, ніж переконань у тому, що Україна стане членом НАТО. Ми маємо розуміти, що до НАТО, найімовірніше, Україна вступить швидше, ніж до ЄС, оскільки більша частина країн НАТО розуміє, що Україна посилить цей блок, стане тим стрижнем європейської безпеки. І на це погодяться навіть, згнітивши серцем, такі колишні противники, як Німеччина, Франція, Італія. Бо в принципі поява України в НАТО їм теж вигідна. Збільшується кількість буферних країн від джерела небезпеки – від Росії, але й важливе грошове питання”, – проінформував Гаврилов.
“Тому що Україна за рахунок свого військового бюджету з коштів платників податків підтримуватиме армію і безпеку НАТО, на відміну від ЄС, де потрібно платити величезні дотації Україні і на відновлення, і щоб просто вирівняти рівні доходів”, – резюмував Загородній, зазначивши, що це питання грошове і безпекове. Він також наголосив, що вже зараз можна сказати, що “всі країни Східної Європи категорично “за”.
“Є всі ознаки того, що Україна отримає те, що хоче в певному форматі”, – висловив упевненість Гаврилов.
В середині липня 2023 року в литовському Вільнюсі відбудеться саміт НАТО. Заступник міністра оборони Володимир Гаврилов заявив, що на ньому Україна отримає алгоритим вступу до альянсу. За його словами, хоча при прийнятті рішень щодо вступу нових держав використовується консенсус та існує право вето, він не прогнозує проблем з ухваленням рішення про членство України в НАТО.
“Вже зараз на саміті у Вільнюсі Україна чітко має розуміти, що після війни, скажімо протягом року-двох, після проведення певних процедурних речей ми будемо членами НАТО”, – пояснив заступник міністра.
Водночас генсек НАТО Єнс Столтенберг наголосив, що на цьому саміті країни-члени блоку підтвердять, що майбутнє України з НАТО. Очільник альянсу наголосив, що питання часових рамок щодо вступу України залежить саме від України і усіх країн-членів НАТО.
“Зараз тривають консультації. І я думаю, що лише більш ускладню ці консультації, якщо говоритиму про різні елементи чи випереджатиму висновки”, – наголосив генеральний секретар Альянсу.
При цьому, за його словами, союзники погоджуються з багатьма аспектами, коли справа стосується майбутнього членства України. “Перш за все, ми погоджуємося, що двері НАТО відчинені… Ми також погоджуємося, що Україна стане членом Альянсу”, – зазначив Столтенберг.
Крім того, він підкреслив, що питання належних часових рамок щодо членства залежить саме від України і усіх країн-членів НАТО.
За словами Столтенберга, всі погоджуються, що наразі найбільш термінове завдання полягає у забезпеченні перемоги України у війні як суверенної і незалежної держави.