19 лютого, у православних та греко-католиків розпочався Великий піст. Він триватиме сім тижнів до Великодня. Цей піст належить до суворих, а правила його дотримання зібрано у церковному Уставі. Що заборонено їсти та як постити без шкоди здоров`ю, – далі, передає Корупція.Інфо
Перший день Великого посту часто називають “жилавим” понеділком, адже в цей день господині печуть житні коржі – “жилянки”. Крім цих коржів, ніякої страви не готують, а їдять лише тертий хрін з буряковим квасом та редьку.
Була колись і ще одна назва для цього понеділка – “Чистий понеділок.” Чистий тому, що господині обіду не варили і їхні горщики залишалися чистими. В одній із приповідок, що виникла із народних прикмет, “як у чистий понеділок погода ясна, то й пшениця уродить рясна”.
А взагалі піст має два джерела походження. Піст це випробування людини шляхом утримання від бажаного. Ще одним джерелом є уявлення пов’язані з ритуальною чистотою (нечистотою). Різні продукти вважалися більш чи менш ритуально чистими, або ж принаймні більш чи менш бажаними, тому з релігійною метою є сенс утримуватися певних продуктів.
Найстрогіші дні – перші чотири Великого посту та Стpaсна седмиця, а також Велика п’ятниця та Чистий понеділок.
Лікарі радять:
– Пити багато рідини (півтора-два літри рідини з медом чи лимонним соком), особливо у перші та сонні дні посту, коли забороняється взагалі вживати їжу.
– Вживати мед – він позитивно впливає на шлунково-кишковий тракт, містить велику кількість глюкози та фруктози та вітаміни групи В, А, С, Е, РР, К.
– Утримуватися від висококалорійних продуктів – печива, макаронів, хліба.
– Варити компоти, узвар з шипшини та трав’яні чаї.
Науковці та лікарі одноголосно підтримують користь посту для здоров’я. Оскільки Великий піст припадає на початок весни, то, по-перше, готує організм до зміни пори року, по-друге, очищує його від шлаків, по-третє, відкриває шлях до кращого засвоєння вітамінів.
Лікарі стверджують, що дотримання посту більш природне, ніж голодування чи роздільне харчування. Тим паче, вживаючи винятково рослинну їжу, багату на клітковину й пектини, з організму виводяться шкідливі речовини, накопичені за зиму.