Знову активізувалися чутки про те, що спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова, який періодично критикує ініціативи президента Володимира Зеленського, можуть спробувати відправити у відставку. Ігри голови парламенту і Офісу президента прокоментував у коментарі видання “Телеграф”, професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

Професор відзначає: “Спікер ВР в силу того, що парламент в Україні відіграє помітну роль (це вам не РФ або інші пострадянські країни) – повинен займати більш збалансовану позицію, оскільки йому потрібно шукати компроміси, стежити за процедурою. Якщо на початку діяльності Ради був турборежим, і Разумков в ньому брав участь, то тепер його позиція – дійсно більш зважена “.

Говорячи про рейтинги, Олексій Гарань нагадав опитування, які показували, що баланс довіри-недовіри у Разумкова порівняємо із Зеленським.

“Але якщо говорити про електоральному рейтингу, то він у спікера поки низький. Опитування Фонду” Демократичні ініціативи “, який ми проводили в травні разом з Центром Разумкова, показує, що Зеленський в президентському рейтингу – на першому місці в першому турі з результатом 31% . А у Разумкова – лише 1,8% (серед тих, хто братиме участь у виборах і вже визначився, за кого проголосує). Так що поки електоральні рейтинги Зеленського і Разумкова абсолютно непорівнянні, – зазначає професор. – Але в політиці ніколи не говори “ніколи”. Одним з варіантів, який посилить позиції Разумкова, може бути створення ним нової політсили. Не виключаю, що навколо нього може скластися олігархічний консенсус, як склався він в 2019-м навколо Зеленського. чи підуть на це – питання відкрите. Але як один з варіантів розвитку подій – це можливо “.

Коментуючи ймовірність відкритої атаки Офісу президента на спікера ВР, Олексій Гарань не виключив, що змінити Разумкова при певних розкладах можуть.

“Те, що у Зеленського незадоволені діями Разумкова – цілком зрозуміле. Зеленський всіх хоче тримати під контролем. І якщо хтось починає проявляти незгоду з політикою Банкової, він потрапляє під удар. Для усунення спікера потрібно 226 голосів. У монобольшінства і близьких до нього депутатських груп їх куди більше. Тому такий варіант можливий. Але його навряд чи підтримають представники інших – опозиційних – фракцій. Вони розуміють, що у Разумкова більш збалансована позиція по відношенню до Банкової, ніж може бути у наступного спікера. І серед частини ” слуг “є таке розуміння, – підкреслює експерт. – та й чи вигідно Зеленському зміщення Разумкова? У нас скривджених люблять. і якщо Разумкова усунуть, це може послужити початком його політичної кар’єри поза” Слуги народу “. Так що є віяло можливостей, варіантів, і для Разумкова, і для Банкової “.