Москва намагається шантажувати Європу постачанням палива та демонструє свою готовність до збройного конфлікту. Таку заяву зробив прем’єрміністр Чехії Петро Фіала під час новорічного звернення.

Промову прем’єра було опубліковано на офіційному сайті уряду Чехії. Зокрема, як зазначив Фіала, 2022 рік буде одним з найважчих в історії незалежності його країни.

Економічну ситуацію ускладнюють інфляція, пандемія COVID-19 та подорожчання енергоносіїв. Посилаючись на експертів, глава уряду заявив, що інфляція зростатиме, доки ціни на енергетичні ресурси не буде взято під контроль.

За словами Фіали, “з одного боку є РФ”, яка “намагається шантажувати Європу і навіть показує, що готова до збройного конфлікту”. З іншого – великі країни Європи, які вирішили інвестувати в незалежність від енергетичних ресурсів “практично будь-якою ціною”.

Прем’єр зазначив, що ці обставини можуть принести проблеми, “якщо голос Чеської Республіки не буде почуто і якщо вона недостатньо боротиметься за свої “економічні інтереси та інтереси безпеки”.

Фіала також застеріг суспільство від політиків-популістів з їхніми простими рішеннями – “відмовитися від чогось або звідки вийти”.

Крім того, варто зауважити, що Російський “Газпром” 1 січня на 41% зменшив транзит газу через Україну. Це призвело до енергетичної кризи в Європі, а ціни на блакитне паливо досягли рекордних позначок.

Через низькі обсяги транзиту в Європі відбулася енергетична криза, а ціни на блакитне паливо пробили історично максимальні позначки в 2,1 тис. доларів за тисячу кубометрів наприкінці 2021-го.

Як повідомляє російський Інтерфакс, обсяг транзиту скоротився з 83,7 млн кубів до 49,55 млн на добу. Щороку транзит блакитного палива через територію України скорочується. Наприклад, 2020-го за рік він склав 55,8 млрд кубів, тоді як роком раніше був на рівні 89,6 млрд.

Між “Нафтогазом” та “Газпромом” діє контракт, згідно з яким щороку до 2024-го Росія має доставляти через Україну щонайменше 40 млрд кубометрів газу. Росіяни відмовляються від додаткового транзиту, зокрема, для того, щоб утримувати енергетичну кризу в Європі.

Низка асоціацій в Україні вже повідомила про те, що в ситуації високих цін на газ деяким підприємствам доведеться закриватися. Наприклад, “Укркондпром” повідомила: члени їхньої асоціації вже повідомили про плани повного або часткового закриття виробництв. У такій ситуації українцям варто готуватися до зростання цін, а підприємствам шукати способи модернізувати виробництво та максимально скоротити споживання газу.

Своєю чергою, кількість танкерів із природним газом, які прямують зі США до європейських портів, за вихідні зросла на третину.

Про це повідомляє видання Bloomberg.

За даними агентства, 20 танкерів з американським газом прямували до Європи, порівняно з 15 напередодні Різдва (25 грудня). Ще 14 суден прямували в напрямку Європи в очікуванні остаточних розпоряджень.

“Європейські ціни на газ впали четверту сесію поспіль через очікування, що поставки США допоможуть полегшити занепокоєння щодо поставок.

Навіть після недавнього спаду ціни на паливо все ще в 10 разів вищі, ніж рік тому”, – пише видання.