Україну категорично не влаштує чергове підтвердження принципу відкритих дверей на саміті НАТО у Вільнюсі.
Про це заявив очільник МЗС України Дмитро Кулеба в ефірі телемарафону.
За його словами, наразі усередині НАТО йде “непроста дискусія щодо того, який саме крок Альянс зможе зробити у Вільнюсі у бік членства України”.
“Я дуже чітко сказав усім нашим партнерам, що нас категорично не влаштує підтвердження принципу відчинених дверей. Ми чуємо це від 2008 року. Настав час зробити крок до цих дверей”, – зазначив Кулеба.
Він додав, що будь-яке рішення, що означає, що “від фрази “двері відчинені” ми переходимо до фрази “Україна на порозі членства в НАТО”, вважатиметься успішним результатом”.
Очільник МЗС також зазначив, що на саміті буде багато інших рішень – зараз готується новий багаторічний план підтримки України, обговорюються гарантії безпеки для України, удосконалення механізмів співпраці з НАТО, проте головним залишається питання членства.
Усі розуміють: Україна вже є членом НАТО, водночас єдиним, який веде війну за те, заради чого НАТО створювали, – так вважає російський опозиційний політик, чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров.
НАТО взагалі створювали у 1949 році, щоб урятувати Європу від російського (ну, тоді – радянського) вторгнення, просто на той час потенційна лінія розмежування була в районі річки Рейн, а зараз вона проходить Дніпром. Але, у принципі, триває та сама війна, заради якої НАТО було створено, до якої НАТО готувався десятиліттями. Цю війну сьогодні веде одна країна – Україна, і платить страшну ціну за те, що НАТО виявився не здатним цій війні запобігти.
Дехто стверджує, що країни НАТО не готові застосувати ст. 5 Статуту для захисту України. Хоч як дивно, може, й готові. Польща, Великобританія – чому ні? Однак проблема не в них – вирішальну роль у НАТО, очевидно, відведено Америці.
Вступ НАТО у війну неможливий без того, щоб Америка це підтримала, тому що потрібна американська військова потужність, зокрема ядерна, яка стримає будь-якого потенційного агресора. Я не думаю, що вдасться бюрократично проломити членів НАТО, якщо виходу на кордони 1991 року не буде.
Якщо припустити, що більшість окупованих територій звільнено, але питання Криму зависає, то це була б украй несприятлива ситуація. Усі ж розуміють, що Україна не відмовиться ні від якої своєї території і зараз потрібно не морочитися тим, буде Україна офіційно в НАТО після перемоги чи до, а вирішувати головне завдання: війну необхідно виграти, український прапор має бути піднято у Севастополі. Ось до цього треба йти, і я, і мої друзі завжди повторюємо: обов’язок російського патріота сьогодні – допомагати Україні перемогти.
Додамо: керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко вважає, що зворотного процесу вже немає, НАТО опосередковано долучена до війни
Таку думку він висловив в етері Еспресо.
“Путін вже програв Україну в НАТО. І я поясню свою позицію. Пригадаймо з чого почалося, а саме з ультиматуму Росії до США і НАТО, щоб Альянс забирався з країн Центральної Європи, які вже були повноправними членами Північноатлантичного союзу. Це закінчилося тим, що Фінляндія вже у НАТО, а Швеція – питання часу. І Україна з рештою теж набуде членство в Альянсі”, – сказав керівник Центру військово-правових досліджень.
Олександр Мусієнко зауважив, якщо цього не станеться, то буде епік фейл (англ. epic fail, нищівний провал – ред.) для Заходу, що він прийняв російський ультиматум і програв у цій війні.
“Щоб не говорили, а НАТО опосередковано долучена до війни. Тому що, ультиматум оголошується або під час війни, або він передує війні, бо так було у світовій історії неодноразово. Отже, якщо США і Захід програють Україну, битву за Україну, та її євроатлантичне майбутнє, то вони програють Захід у цілому. Тоді Путін чи той, хто прийде йому на заміну, та інші автократи зрозуміють, що тут була проявлена слабкість. На мою думку, не просто так президент Байден і США намагаються вибудувати коаліцію підтримки України, яка не є членом НАТО, але отримує відповідний рівень допомоги, звичайно, без залучення натівських військ. Я думаю, що вже зворотного процесу немає, потрібно дійти до перемоги. “, – пояснив Мусієнко.
Експерт додав, що у Заходу є варіанти: прийняти ультиматум Росії, що буде означати продовження та поширення війни у будь-який момент, або нарешті ухвалити вольове рішення про вступ України в НАТО.