Видання Рolitico пише, що лідер Китаю Сі Цзіньпін закликав Європу не допомагати Україні зброєю та сісти за стіл переговорів.

Шольц звернувся до глави КНР з проханням вплинути на Росію, щоб «путін припинив свою шалену кампанію, вивів свої війська та завершив війну».

Сі у свою чергу наголосив, що Європі слід запросити РФ за стіл переговорів. При цьому він попросив Захід не провокувати загострення ситуації, використовуючи китайський евфемізм — «Не підливати олію у вогонь», тобто [не передавати зброю Україні].

Керівник політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку Ігор Рейтерович висловився щодо активізації європейських політиків (Шольца, Макрона) по відносинах з Пекіном, у тому числі в ракурсі питань, пов’язаних з Україною. На його думку, тут є кілька причин.

Перша – влітку можливі зміни, пов’язані з виборами до Європарламенту, з проведенням саміту миру у Швейцарії.

«І позиція Китаю буде досить важливою, враховуючи його можливість впливати на РФ. Тому Шольц та Макрон намагаються втягнути Сі Цзіньпіна в цю історію, переконати бути на боці країн, які підтримують українську формулу миру. Поки що не особливо виходить», – констатує експерт.

Друга причина, на його думку, полягає в тому, що і Франція, і Німеччина можуть бути потенційними союзниками Китаю в контексті відносин із США.

«Гіпотетична перемога на президентських виборах Трампа створює проблеми і для ЄС, і для КНР. І вони можуть спробувати порозумітися. У тому числі – узгодивши позиції щодо ситуації в Україні. Адже всі зацікавлені в якнайшвидшому закінченні війни. Але зрозуміло, що бачення цього закінчення відрізняється. Тому й здійснюються певні спроби узгодити загальну позицію до того, як можуть відбутися серйозні зміни в США, що вплинуть як на Європу, так і Китай», – вважає Ігор Рейтерович.

У цьому контексті, наголошує він, Україні важливо робити все, щоб саме наш мирний план був ключовим – і саме його на всіх майданчиках представляли наші європейські партнери.