Міністри закордонних справ Естонії, Латвії та Литви виступили зі спільною заявою, закликавши ЄС разом із міжнародними партнерами допомогти Україні створити Спеціальний трибунал, який буде судити вище керівництво РФ.
Відповідний текст спільної заяви міністрів оприлюднили на сайтах відповідних міністерств.
“Міжнародний порядок, заснований на правилах, який ми всі прагнемо захищати, не може вижити, якщо існує безкарність за діяння, які його найбільш відверто порушують – геноцид, військові злочини, злочини проти людяності та злочини агресії.
Нещодавні навмисні напади на цивільні будинки, школи та ігрові майданчики, а також цивільну інфраструктуру по всій Україні є лише останнім епізодом неспровокованої терористичної кампанії Росії проти українського народу. Оскільки жорстокі напади Росії на Україну тривають, ЄС повинен діяти для того, щоб пошуки справедливості та відповідальності за жахливі злочини Росії в Україні були в центрі нашої політики”,- пишуть міністри.
Вони закликають, продовжувати підтримувати розслідування, які проводяться Україною, низкою інших держав, а також Міжнародним кримінальним судом, “оскільки він відіграє ключову роль у зборі доказових матеріалів, встановленні та покаранні винних у скоєних військових злочинах, геноциді та злочинах проти людяності. в Україні”.
Однак, зазначають вони, цього недостатньою, адже “наразі не існує міжнародного суду чи трибуналу, який міг би притягнути до відповідальності вище політичне та військове керівництво Росії за вчинення злочину агресії проти України”.
“Щоб заповнити цю юрисдикційну лазівку, необхідно створити Спеціальний трибунал для покарання злочину агресії проти України. ЄС разом із нашими партнерами має бути в центрі цих зусиль”,- пишуть вони.
Глави МЗС Литви, Латвії та Естонії уточнюють – .в той час, як МКС буде переслідувати осіб за військові злочини, геноцид і злочини проти людяності, основною відповідальністю Спеціального трибуналу буде злочин агресії.
“Ключові натхненники, підбурювачі та посередники цієї смертоносної агресії не можуть уникнути правосуддя лише через прогалину в міжнародній кримінальній юрисдикції”,- резюмують вони.
Водночас зазначимо, що ідею спеціального трибуналу, який судитиме Росію за злочини агресії спершу озвучила Україна на Генасамблеї ООН та закликала країни світу сприяти розслідуванню воєнних злочинів росіян на українській території. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
“Найкращий спосіб боротися з безкарністю за ці злочини, які вже були виявлени, зокрема на нещодавно деокупованому Харківському регіоні, зробити все, щоб міжнародний кримінальний суд мав усі можливості розслідувати тих, хто вчинили злочини проти людяності, воєнні злочини, злочини геноциду. І також створити Спеціальний Трибунал, який судитиме Росію за злочини агресії. На жаль, через правові причини, Міжнародний кримінальний суд не може це робити. Але злочин агресії не повинен бути безкарним”, – сказав глава українського МЗС.
Кулеба закликав світ збільшити обсяг збройної допомоги для України, щоб не допустити продовження російських звірств в Україні.
“Найкращий спосіб не допустити більше російських звірств в Україні, це надати Україні все необхідне озброєння, яке дозволить нам звільнити наші території і зберегти життя людей від вбивств, тортур, зґвалтувань, та інших злочинів, які російська армія вчиняє проти них на українській території”, – сказав глава зовнішньополітичного відомства України.
Як ми бачимо, деякі країни почали підтримувати цю ідею, а після повторних цинічних атак РФ на українських мирних жителів, все більше держав почали визнавати росію терористкою. Тож у найближчій перспективі можна розраховувати на реалізацію плану спеціального трибуналу, аби по закінченню війни перемогою України, російські злочинці відповіли за усе заподіяне.