Минуло майже сорок днів, як на Грибовицькому сміттєзвалищі біля Львова трапилась пожежа, а під "лавиною" зі сміття загинули троє рятувальників і пропав комунальник. За весь цей час у регіоні так і не знайшлося місця під нове сміттєзвалище.
Більшість відходів звозять до Києва, оскільки сміття зі Львова відмовилися приймати майже всі місцеві звалища, а також Волинь і Прикарпаття.
Поки чиновники працюють над вирішенням проблеми, мер Львова вже пообіцяв:
"Якщо все піде за планом, і ніхто не буде заважати, то приблизно за три роки місто отримає сміттєпереробний завод".
Звалище хотіли будувати біля заповідника, поруч з монастирем і водозабором
Одним з ключових пунктів "плану" створення сміттєпереробного заводу, який "проштовхувала" львівська мерія, було "відрізати" у Міноборони 50 га землі на Яворівському полігоні, де часто проводять міжнародні військові навчання, а українські бійці проходять підготовку перед відправкою в зону бойових дій.
Але, як виявилося, ця територія розташована в тісному сусідстві з Яворівським національним природним парком, що належить до міжнародної біосферної частини "Розточчя" під егідою ЮНЕСКО.
"Місце, де хотіли б зробити сміттєзвалище, називається "вовча западина". Поруч знаходиться водозабір, який поставляє на добу по 8-12 тисяч кубічних метрів води для всього Шевченківського району Львова, де проживає близько 150 тис. осіб. Враховуючи, що ґрунти в тому місці – це вапняки і пісок, то через півроку всі нечистоти будуть у воді, яку п'ють львів'яни", – розповідає один з місцевих жителів Василь Петрович.
Крім цього, за чотири кілометри від цього місця розташований Креховський монастир. "І якщо згадати про "розу вітрів", а вони у нас, як правило – західні, то монастирю, через запахи зі звалища, доведеться міняти своє пряме призначення", – каже місцевий житель.
До того ж, ще й "військовий аргумент": у тій "вовчій западині" лежать десятки або сотні боєприпасів, що не розірвалися, які залишилися після військових навчань ще з часів СРСР. Тому, навіть один недопалок з купи сміття, або мимовільне загоряння, можуть призвести до некерованих "бойових дій".
На щастя, депутати міськради не підтримали ідею звалища біля військового полігону. Чиновники ЛОДА запропонували львівській мерії близько десятка ділянок під сміттєвий полігон, але їх місцезнаходження тримають у секреті через загрози блокування. Так що, доля нового сміттєзвалища для Львова поки не визначена.
Місця під звалище немає, а гроші на новий завод тільки "в повітрі"
Будівництво нового сміттєпереробного комплексу, як повідомляють у львівській мерії, може обійтися приблизно в 45 млн. євро. Паралельно, рекультивація Грибовицького сміттєзвалища коштуватиме майже 30 млн. євро. Позичати гроші на таке дороге будівництво львівська влада збирається в "Європейському інвестиційному банку", на 25 років.
"Будь-який інвестор, який залучає кошти, робить це під відсотки. Банк надає гроші під 1% річних на 25 років. Жоден інвестор ніколи не проведе рекультивацію існуючого полігону, оскільки це не приносить прибуток", – зазначає Андрій Садовий.
До отримання величезного кредиту вже почав готуватися ЛКП ТФ "Львівспецкомунтранс" – відома фірма-перевізник побутових відходів. За це рішення проголосували 37 депутатів міськради з 64.
"Цьому підприємству надано дозвіл на підписання відповідних заявок і документів, у тому числі – на укладення угоди про передачу коштів позики згідно з умовами, визначеними Фінансовою угодою", – підтверджує львівська мерія.
Як нам пояснив депутат львівської міськради Маркіян Лопачак, можливість отримання цього кредиту не є результат прямої співпраці Львова з "Європейським інвестиційним банком".
"Цей банк державі Україна виділяє 400 мільйонів євро на "точкові" муніципальні проекти. Така співпраця триває близько двох років. І Львів, зокрема, може брати участь у "конкурсі на отримання грошей для рекультивації та створення сміттєпереробного комплексу", – говорить Лопачак.
За його словами, багато міст, таким чином, можуть подавати заявки для отримання кредиту на свої проекти. Так що питання про отримання Львовом грошей – тільки в процесі вивчення.
Що буде, якщо звалище не знайти
Якщо з міста вчасно не вивозити відходи, то це може призвести не тільки до поширення дизентерії, сальмонельозу, черевного тифу, але і лептоспірозу, холери, і навіть чуми. Не варто забувати про пацюків і мух, які, "від’їдаючись" біля неприбраних сміттєвих баків, будуть розмножуватися і розносити різні хвороби.
"Термін зберігання побутових відходів у холодний період, при середньодобовій температурі від – 5° і нижче, повинен бути не більше трьох діб. У теплу погоду, при середньодобовій температурі вище +5° – не більше доби", – інформує Львівський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України.
Багато з відходів не розкладаються, або розкладаються дуже довго. Скляні пляшки, наприклад, розкладаються до мільйона років, консервні банки – 100 років, шкіряні вироби – 50 років, шерсть і недопалки – близько 5-ти років. Людина за день викидає від 0,6 до 1, 2 кг сміття, а за рік виробляє 350-450 кг відходів.
"Власники сміттєвих контейнерів для відходів зобов'язані їх мити і знезаражувати дезінфікуючими засобами не рідше одного разу в 10 днів влітку, або раз на місяць в інший час року. У житлових будинках з сміттєпроводами також повинні бути умови для їх щотижневої чистки", – додають епідеміологи.
Крім цього, доставкою відходів, за словами фахівців, повинні займатися тільки спеціально обладнані транспортні засоби – сміттєвози та асенізаційні машини.
На щастя, поки що у Львові немає ані щурів, ані небезпечних хвороб, а місцева влада навіть подала заявку на проведення у Львові конкурсу "Євробачення" наступного року. Ось тільки не зрозуміло, що буде з містом, коли кількість відходів заповнить всі позичені і тимчасові "притулки".
Нагадаємо, за словами експертів, якщо проблему сміття не вирішити зараз, то місто втрачає як інвестиції, так і надходження до бюджету від туристичного бізнесу.
Джерело: Сегодня