3 січня люди в Казахстані вийшли на вулиці через підвищення цін на газ.

Так, у середині 2021 року він коштував 55 – 60 тенге (приблизно 3,55 гривні), а тепер – 120 тенге (7,37 гривні).

Вже ввечері, у вівторок, 4 січня, у центрі одного з найбільших міст Казахстану Алмати почалися масові заворушення. Протестувальники давали відсіч силовикам. Кадри, зняті очевидцями, доступні на Telegram-каналі “Український Діалог”.

Протести проходять по всьому Казахстану, проте наймасштабніший мітинг спалахнув в Алмати. На площі Республіки біля мерії міста вибухнули справжні вуличні бої тисяч мітингувальників із силовиками. Спецназ та військові застосовували спецзасоби: підривали світлошумові гранати, розпорошували сльозогінний газ. Чутно було в центрі й стрілянину.

За попередніми даними, силовики можуть використовувати проти мітингувальників гумові кулі. Про постраждалих інформації немає. Учасники протестів у відповідь громять поліцейські машини. Як мінімум, чотири автомобілі силовиків було підпалено, один із них вибухнув. За останніми даними, в Алмати запроваджено бронетехніку для стримування заворушень.

У відповідь на події глави держави Касим-Жомарт Токаєв ввів надзвичайний стан в Алмати та Мангістауській області з 01:30 середи, 5 січня, до півночі 19 січня.

На фоні цієї ситуації, джерела на Банковій кажуть, що Зеленський не хоче поки що озвучувати свою публічну позицію щодо подій у Казахстані. Україна діятиме синхронно із Заходом.

Пише Telegram-канал Вертикаль.

Україна та Казахстан лише почали налагоджувати військово-технічну співпрацю, спрямовану проти РФ, для нашого “Антонова” Казахстан – один із найбільших ринків збуту, втрачати великого військового союзника – для України поки що не з руки.

У свою чергу, Захід теж вичікує, стежить за розвитком подій. Адже до цього моменту компанії зі США та Великої Британії вже почали закріплюватися в Казахстані, створюючи рівновагу в геополітичній розтяжці “РФ-Китай”.

Якщо почати вступати за “жорстким сценарієм”, як це було з Лукашенком, Казахстан здрейфує або у бік РФ, або у бік Китаю. Від цього програють і Захід, і Україна.

Є ще “внутрішній мотив”, чому ОП поки що не хоче робити будь-які офіційні заяви щодо Казахстану. Прокремлівські пропагандисти та “порохоботи” показали чергові чудеса роботи в унісон, і вже почали лякати людей прогнозами – “в Україні теж скоро вийдуть протестувати проти цін на газ”. На такому фоні щось заявляти офіційно про Казахстан – для Банкової зараз означає лише підігравати страшилкам Кремля та “ЄС”, словом, – марна трата часу та ресурсів. Тим більше, що ОПЗЖ вже й так провалилося зі своїми спробами “розкачати” “тарифний майдан”.

Ще один цікавий момент – Кремль уже почав вкидати через різні канали “страшилку” про те, що слідом за “майданом” у Казахстані можуть прийти “зелені чоловічки” і, наприклад, “віджати” північ країни з російськомовним населенням.

Кремль трохи загубився в часі, і думає, що у 2022 році зможе повторити події 2022 року – тобто добитися колапсу влади та безпорадності силовиків, і на цьому фоні провести “гібридну” агресію проти Казахстану.

Але в РФ чомусь не враховують, що з 2014 року Казахстан суттєво посилив свій сектор національної безпеки, на зразок України створив Національну гвардію та війська територіальної оборони, словом – створив систему “децентралізованої оборони”, розраховану саме на відображення “гібридної агресії” Кремля .

І на цьому тлі для України є ще один мотив утриматися від офіційної оцінки подій у Казахстані – варто просто почекати та побачити черговий провал Кремля, який потім можна буде використати на користь нашої країни.