27 серпня Кабінет Міністрів України розширив перелік категорій українців, яким можна буде перетинати кордон під час воєнного стану.
Відтепер моряки матимуть можливість перетинати кордон виключно за погодженням територіального центру комплектування, – повідомив український прем’єр Денис Шмигаль у своєму телеграмі.
Виїжджати за кордон буде дозволено чоловікам, які є членами екіпажів морських і річкових суден та продовжують працювати на суднах, а також студентам (курсантам) закладів освіти, які мають пройти практичну підготовку на судні.
“Україна — один зі світових лідерів за кількістю висококваліфікованих моряків. У світовому торговельному мореплавстві працює більш ніж 100 тисяч українців. Тож таке рішення дозволить забезпечити роботою тисячі моряків та збільшити надходження до бюджету”,
– наголосив Шмигаль.
Зауважимо, в Україні від початку повномасштабного вторгнення РФ діє воєнний стан та відповідно загальна мобілізація, згідно із якою військовозобов’язані громадяни, а це чоловіки віком від 18 до 60 років, не мають права виїжджати за кордон.
За словами Радника Офісу президента України Олексія Арестовича, усі чоловіки потрібні тут для захисту України, однак для деяких категорій буде зроблено виняток.
“Кого можна, кого не можна (ред. – випускати) вирішує головнокомандувач генерал Залужний. Кабмін його може попросити. Там зараз йде дискусія та переписка щодо студентів. Але є позиція президента, він її озвучив. Звучить вона так, що до кінця війни особливих потурань не очікуйте, тому що всі нам потрібні тут для оборони. Це позиція президента, вона сформована. Він визначає політичний курс держави. Можна погоджуватись чи ні, але позиція є”, — сказав радник ОП.
Ще на початку серпня на сайті Офісу Президента необхідну кількість голосів набрала петиція, щоб розширити список тих, хто може виїжджати за кордон.
За словами члена комітету Верховної Ради з нацбезпеки та оборони, депутата Федора Веніславського, у парламенті тривалий час точилися дискусії, чи варто дозволяти виїзд за кордон чоловікам, які є військовозобов’язаними.
“Наприклад, є окремий напрямок – це моряки, яких в Україні кілька сотень тисяч і які є потрібними в закордонних суднових компаніях, що плавають під різними прапорами”, – сказав Веніславський.
Федір Веніславський розповів, що нині військові формування, які виконують завдання по захисту України, її територіальної цілісності й суверенітету, забезпечені більш-менш сталим особовим складом.